Trenér libereckých volejbalistů se po splnění reprezentačních povinností sebral a vyrazil dobít baterky do Řecka. „Užívám si volno, čistím si hlavu. Sezona byla dlouhá a bylo toho hodně.“

Do startu extraligy zbývají přesně tři měsíce. Kdy se začnete připravovat na sezonu?
Kluci měli po sezoně regenerační období a poslední měsíc doplňkové sporty. Teď to rozpouští a celý červenec budou mít volno. Příprava na sezonu začne 4. srpna.

Vedení klubu nezahálelo a přivedlo tři zvučné posily Štokra, Holubce a Indru. Kádr vypadá hodně slibně, co?
Chtěli jsme kádr obměnit a jsem rád, že změny nejsou velké. Myslím si, že tým je kvalitní. Minulou sezonu nám půl roku chyběli dva kluci, kteří měli hrát v základu a než jsme se stačili dát dohromady, tak byl konec soutěže. To mě mrzí, ale takový je sportovní život. Zranění přicházejí a musíme s tím počítat. Proto je ten letošní kádr širší.

Nejlepší český volejbalista minulé sezony Jan Štokr (na snímku z 17. května) se vrací do české extraligy. Zkušený univerzál skončil v italském Trentinu a v nadcházející sezoně posílí libereckou Duklu.Zdroj: Deník / Zbranek Petr

Přestupem roku je příchod ze zahraničí univerzála Štokra, který by měl být největší hvězdou extraligy.
Honza letos hrál finále italské ligy. Měl by být ozdobou extraligy a doufám, že nám hodně pomůže. Samozřejmě nechceme spoléhat jen na něj. I ostatní kluci mají v týmu svoje místo. Myslím si, že budeme silný tým. Ale co jsem měl možnost sledovat ostatní kluby, tak vršek ligy bude hodně silný. Všechny týmy posílily a zase to bude hodně kvalitní ročník.

Těší vás, že si Štokr vybral pro návrat do Česka zrovna Duklu, i když jste neobhájili titul a získali „jen“ bronz?
Když Honza začínal, tak já jsem byl na Odolce a ještě jsme si spolu zahráli, takže se známe hodně dobře. V kontaktu jsme byli už delší dobu a jsem rád, že přišel. Pro něj to byla jedna z lepších možností, protože chce být s rodinou a z Hradce, kde bydlí, to má do Liberce kousek. Velice dobře se zná s Alešem Holubcem, takže využijeme toho, že můžou hrát spolu.

Dukla s kádrem nabitým hvězdami nemůže myslet na nic jiného než na titul, co?
Samozřejmě. Tím že přišli Štokr a Holubec, tak nás každý bude pasovat na favorita. My se té role nezříkáme. Každý rok jsme pod tlakem, že musíme vyhrávat. Tým je na to zvyklý a není potřeba se stresovat tím, že jsou na nás kladeny vysoké nároky. Víme o tom každý rok. Sami chceme dokázat, že jsme jedni z nejlepších v republice. Budeme chtít uhrát co nejlepší výsledek jak v extralize, tak i v Českém a evropském poháru. Věřím, že se připravíme dobře na všechny soutěže a že nám hlavně vydrží zdraví.

Mohou mít hráči zvýšenou motivaci tím, že budou chtít napravit nepostup do finále?
Každý hráč udělá maximum pro to, abychom hráli minimálně finále extraligy i poháru a v Evropě postoupili dál. Evropský pohár je jednou z mála možností konfrontace s evropskými týmy na špičkové úrovni. Každý bude chtít předvést maximum a ukázat, že patří do základu. Pro mě to možná budou příjemné starosti, koho postavit do základu.

Je příchod dalších posil na pořadu dne?
Momentálně to neřešíme. Kádr je postavený tak, že je schopný hrát všechny tři soutěže. Pouze v případě většího zranění bychom uvažovali o obměně.

Po dlouhé době budete bez Ligy mistrů, ale i Pohár CEV má velkou prestiž.
Liga mistr je Ligy mistrů, tam jsme měli možnost potkat se s úplně těmi nejlepšími. Loňský ročník se nám povedl mnohem líp než ten předchozí, přestože jsme nevyhráli ani jednou. Ale byla to dobrá zkušenost a ukázalo nám to, že v dobré formě jsme mohli konkurovat i těm nejlepším, kteří jsou se svými rozpočty a hráčskými kádry pořád ještě o kus dál. Je to cesta, jak posunout hráčský potenciál a celé Evropě ukázat, jaký volejbal se u nás hraje.

Národní tým opustil kouč Falasca. Jste coby asistent u repre aspirantem číslo jedna na jeho pozici?
To bych neřekl. Nějaké kontakty a jednání proběhly, ale rozhodnutí je na svazu. Do mistrovství Evropy na přelomu srpna a září je ještě daleko. Smlouvu mám do konce Evropy, ale když přijde nový trenér, tak si třeba bude chtít udělat svůj realizační tým. Teď vůbec nevím, jak to bude. Já budu čekat, jak se svaz rozhodne.