Podpořit své reprezentanty svých zemí přišli hlavně Švédové, Švýcaři a samozřejmě Češi - všichni společně také biatlonisty hlasitě povzbuzovali. Odměnou jim byly kvalitní a bojovné výkony všech 88 účastníků. Chlapci absolvovali pětkrát zelený okruh o délce 2,5 km.

Zlato nakonec zaslouženě získal Matthias Dorfer z Německa, který poté v cíli při symbolickém květinovém ceremoniálu vysloveně zářil. „Jsem velmi šťastný. Vůbec jsem nečekal, že bych se mohl tak dobře umístit. Radost mám o to větší, že na stupni vítězů nejsem jediný Němec,“ pochlubil se Dorfer. Třetí místo totiž získal jeho kolega z reprezentace Roman Rees.

Na stříbro dosáhl Johannes Bo z Norska, který po vyhlášení vítězů hodil z radosti své květiny do hlediště. Norského reprezentanta považoval za největšího favorita český závodník Lukáš Jíra. Ten nakonec skončil šestnáctý a stal se tak nejlépe umístěným Čechem v závodě. „S tímto umístěním jsem docela spokojený. Mým přáním bylo, abych se dostal do první dvacítky, a to se mi splnilo.“

Náročná zledovatělá trať se v v Břízkách se stala osudnou britskému závodníkovi Scottu Dixonovi. Ve sjezdu narazil do stromu, ale ukázalo se, že jeho zranění nejsou vážná.

V prvním závodě v biatlonu na 12,5 km chlapců kde startovalo 88 závodníků se nejlepší český reprezentant umístil na 16. místě. Lukáš Jíra, domácí závodník SKP Jablonec.

Jak jsi spokojený s umístěním?
Mým cílem bylo umístit se do 20. místa, což se mi splnilo, takže ano, jsem spokojený.

Jaké jsou Tvoje první dojmy ze závodu? Jaká byla trať?
Dobré - lyže jely dobře, na střelnici se mi podle mě také dařilo. Co se týče trati, nebyla špatná, ale vzhledem k tomu, že jsem vyjížděl až 65., sníh byl rozježděný, což mi závod trochu ztížilo.

Jací byli soupeři? Byl pro Tebe někdo konkurencí?
K soupeřům výhrady nemám. Mojí konkurencí byli hlavně Norové – měli velice dobré výsledky na evropském šampionátu. Konkrétně pak BO Johannes T.

Jak dlouho ses na tento závod připravoval?
Připravoval jsem se v podstatě celoročně. Jsem místní, takže tu trénuji a trať znám. Teď šlo hlavně o to, podat stejně dobrý výkon, jako při tréninkách a zbytečně se nenervovat z tohoto důležitého závodu.

Na medaile aspiruje čtyřlístek zemí

Biatlon je jednou z disciplín v nichž se na EYOWF soutěží již od prvního ročníku, který se uskutečnil v roce 1993. Prvenství v tomto sportu si celých devět let drží Rusko, které má 26 medailí. Hned za ním stojí Německo se 17 a Norsko s 11 medailemi. Česká republika si zatím s devíti medailemi drží 4. místo.

Pohled do zákulisí biatlonu nám poskytla Veronika Vítková, juniorská mistrině světa z roku 2009, která ve stejném roce na EYOWF obsadila, jako nejlepší z našich dívek, 8. místo ve stíhacím závodě.

„Myslím, že to bude mít Česká republika těžké zahýbat s tímto pořadím, protože výpravy Ruska, Německa a Norska jsou hodně silnými soupeři,“ říká Veronika Vítková. Domnívá se, že mezi favority letošního ročníku budou kromě již zmiňovaného Ruska, Norska a Německa patřit také závodníci z Francie.

„Věřím, že o medailové pozice bude letos bojovat i Česká republika, která v posledním ročníku EYOWF žádnou medailovou pozici v závodech biatlonu neobsadila,“ doufá Vítková.

Podle odhadu Veroniky bude Česká republika při letošním EYOWF spokojena s jakýmkoliv umístěním do šestého místa.

Sama Veronika na svou účast v EYOWF vzpomíná velmi pozitivně. Festival vidí jako malé olympijské hry, které mohou závodníky přivést až na ty velké. „Už je to dávno, co jsem na EYOWFu startovala, ale určitě to pro mě byla zkušenost. Byly to totiž moje první, velké mezinárodní závody.“ Veroničiny osobní ambice na OH v Soči 2014 jsou však „vysoké“, a proto je před ní mnoho práce, míří totiž až do TOP 10.