Jedna z nejvýraznějších postav moderní éry českého volejbalu končí. Vítěz Ligy mistrů Jan Štokr se v 38 letech rozhodl ukončit profesionální kariéru. „Je to složitý krok po dlouhých jednadvaceti letech uzavřít určitou část života,“ vyznal se Štokr, který čtyřikrát vyhrál v anketě o nejlepšího českého volejbalistu.

Drobek, jak se 206 centimetrů vysokému ranaři vtipně přezdívá, se zcela po zásluze může řadit mezi legendy volejbalu. V reprezentačním dresu zaznamenal přes 150 zápasů. Má dva mistrovské tituly z Itálie, odkud v roce 2017 zamířil do Liberce, aby Dukle pomohl vrátit se na tuzemský trůn. Tuhle misi ale nedokončil a loučil se s bronzem. Pro Liberec ale letos pomohl vybojovat zlato v tuzemském poháru.

Po právě skončené sezoně odešel do sportovního důchodu i ústecký kapitán Filip Kramar. Český volejbal tak rázem přišel o dvě obrovské persony. „Byl jsem na vážkách už loni. Nevěděl jsem, jestli chci pokračovat. Tahle sezona už ale byla definitivně poslední. Chci se věnovat už jenom rodině. Tečka,“ vysvětlil v rozhovoru pro Deník.

Jan Štokr
Volejbalista Štokr ukončil kariéru. Je to složitý krok uzavřít část života, řekl

Ústí má za sebou nejlepší sezonu za posledních 25 let a je jasné, že kádr pohromadě neudrží. Kromě Kramara odchází i klíčový nahrávač Luboš Bartůněk, který posílí právě Liberec. „Na příchodu je alternativa za odchod nahrávače Bartůňka. Jsme s posilou už před dohodou. A jednáme i s cizinci. Jsme v kontaktu s těmi, kteří u nás působili, ale tam to bude operativní. Pokud seženu českou možnost, tak ji budeme upřednostňovat,“ uvedl manažer klubu Miroslav Přikryl, jehož tým skončil třetí v Českém poháru a pátý v lize.

Nejen Přikryla, ale i ředitele Dukly Pavla Šimoníčka čeká hektické léto, ve kterém budou hledat vhodné posily. „Honza Štokr je legenda, všechno se točilo kolem něj. Věříme, že ho dokážeme nahradit. Probíhají intenzivní jednání. Chceme se držet naší dlouholeté koncepce, kdy na každý post máme jednoho zkušeného a jednoho perspektivního hráče. Tím mladým bude černohorský reprezentant Pavičevič, ke kterému hledáme někoho, kdo by mu pomohl v kritických momentech vyrovnat se tlakem,“ odtajnil šéf.

Petr Šulista - volejbalista liberecké Dukly.
Volejbalista Petr Šulista odchází z Dukly, přestoupil do belgického Gentu

Duklu čekají velké změny. Kromě Štokra končí i zkušený Tomáš Kriško, Šulista, Krajčovič, Kovalčuk a Šafranovič. Hostovat do jiných klubů odchází mladíci Srb, Sud a Šábrt. Opačným směrem pod Ještěd míří vedle univerzála Pavičeviče další zajímavé posily.

„Získali jsme reprezentačního nahrávače Bartůňka z Ústí výměnou za mladého Srba. Podepsali jsme i kapitána Ostravy Janků a Luxe z Karlovarska. Na blok přijde Pražák z Brna. Tyto hráče už máme podepsané. Ještě hledáme dva smečaře a jednoho univerzála,“ dodal liberecký manažer Šimoníček, který klub přihlásil i do evropského Poháru CEV.