Prakticky nejchudší tým soutěže to měl od začátku mezi bohatšími soupeři jasné. Kádr nebyl doplněn o zkušené hráčky, které by dokázaly v rozhodujících chvílích týmu pomoci. Dlouho se Lokomotiva držela na posledním místě, dlouho nevyhrála. Jistým povzbuzením byl poslední zápas roku 2009, kdy na domácím hřišti porazily prvního. Tehdy ještě zasvitla šance záchrany. Liberecké se dokázaly v dalších zápasech herně vyrovnat prakticky všem družstvům.

I tak je 11. místo pro hráčky trenérů Petra Hyblera a Pavla Richtra odpovídající vzhledem k celkovým podmínkám. „O problémech s finančním zajištěním ligy jsme věděli již před začátkem sezony. Přesto jsme nakonec do I. ligy vstoupili, i když jsme měli možnost soutěž velmi výhodně prodat,“ uvedl Richtr.

Takže jste před rokem nakonec postoupili, i když jste věděli o všech problémech okolo.
U hráček jsme viděli touhu si první ligu zahrát, i když budou muset platit nemalé příspěvky, což nakonec rozhodlo. Kádr i z finančních důvodů nebyl doplněn o žádnou hráčku s extraligovými zkušenostmi, která by ve chvílích kdy se nedařilo dokázala tým táhnout.

My trenéři, ale i hráčky, jsme měli eminentní zájem o hostování Míši Drachovské, která nám pomohla postup do 1. ligy vybojovat a zapadla do kolektivu, ale její nový celek nám ji neuvolnil. V několika utkáních nám pomohly dorostenky z extraligové BA Sparty, ale i v jejich případě zkušenost chyběla.

Dlouho se Lokomotiva držela na posledním místě, dlouho nevyhrála. Jistým povzbuzením byl poslední zápas roku 2009, kdy na domácím hřišti porazily první celek tabulky Junior Kralupy. Basketbalistky se s přibývajícími utkáními dokázaly herně vyrovnat všem družstvům. Přesto v rozhodujících momentech řadu zápasů nezvládly a prohrály o bod, koš či několik bodů v posledních vteřinách utkání.

Naší chybou bylo, že jsme před a na začátku soutěže nebyli na hráčky přísnější. Mnohé si asi ani neuvědomily, jak diametrální rozdíl mezi první a druhou ligou je. Co jim stačilo ve II. lize, bylo najednou málo, na všechno měly nejednou mnohem méně času a pod tlakem dělaly chyby. Přesto si hlavní trenér Petr Hybler i já myslíme, že jsme mohli o záchranu bojovat mnohem déle. Závěr soutěže již byl z našeho pohledu mnohem lepší. Žádný z celků si nemohl být v utkáních s námi jistý bodovým ziskem. Pokud bychom se zachránili, hráli bychom asi již mnohem důstojnější roli.

V podstatě celá I. liga působí v amatérských podmínkách, ale i mezi těmito amatérskými jednotlivými družstvy jsou velké rozdíly.

Bohužel ani účastí v lize jsme nikoho ze sponzorů neoslovili tak, aby nám finančně pomohl. Hráčky si proto platí nemalé příspěvky na soutěž, celé soustředění, o materiálním vybavení ani nemluvě.

Zní to neuvěřitelně, ale jste neplacenými trenéry v I. lize? To není snad ani v okresním fotbalovém přeboru, aby trenéři pracovali zadarmo.
Prvnímu trenérovi zaplatíme cesty z Mladé Boleslavi na tréninky a utkání, a to je vše, co si můžeme dovolit.

Jak tedy bude Lokomotiva dál působit?
Přes přetrvávající finanční problémy jsme se přihlásili do druhé ligy, ve které budeme mít za soupeře Bižuterii Jablonec, BaK Plzeň, BCM Sokolov, BK Strakonice B, TJ Klatovy, BK Skřivánek Ústí nad Labem, BK Baník Most, Lovochemii Lovosice a Sokol Kladno.

Hráčkám, přestože počítáme s citelným oslabením, jsme dali jasně najevo, že jediným cílem bude návrat do první ligy. Samozřejmě víme, že při současném herním systému, kdy po základní části následuje play off, to nebude vůbec jednoduché. Velkou roli v play off mohou sehrát B družstva extraligových celků Strakonic a Slovanky Mladá Boleslav.

Co momentálně děláte?
Po skončení soutěže měly hráčky zhruba měsíční volno, po kterém v červnu nastoupily do měsíční přípravy, která byla zaměřena na obnovení kondice a pilování základních činností jednotlivce. Přípravu na novou sezónu zahájí hráčky v polovině srpna týdenním soustředěním v Rokytnici nad Jizerou, po němž bude následovat příprava v Liberci.

Řeknete nám novinky v družstvu žen?
Ze současného kádru řešíme další působení třech hráček Prchalové Zuzany, Choutkové a Fejfarové, které družstvo v uplynulé sezóně bodově táhly. První dvě odcházejí na studium do Prahy a dlouholetá opora Fejfarová, která se zranila na konci soutěže, je po operaci kolenních vazů, a je otázkou, zda jí koleno dovolí vrátit se k aktivní činnosti. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby všechny tři hráčky v rámci možností družstvu pomohly. Nikdo další by již z kádru neměl odejít.

Z vlastního dorostu přicházejí Chaloupková a Patzáková, které již absolvovaly v červnu společně s družstvem přípravu. Počítáme s tím, že dáme příležitost i dalším mladším hráčkám, které budou působit v dorostenecké lize.

Jak se promítnou změny do koncepce hry týmu?
Vzhledem k pravděpodobnému oslabení budeme muset trochu pozměnit herní styl. Chtěli bychom se prezentovat aktivní obranou po celém hřišti s rychlými protiútoky. Tedy takovou hrou, kterou na nás uplatňovaly nejlepší prvoligové celky.