Už devět let navazuje na slavnou lyžařskou Jizerskou padesátku také její cyklistická varianta. Letos je vypsána na dvou tratích – hlavní 60kilometrové, a kratší, která je dlouhá 26 kilometrů.

Na startu se objeví i zajímavá jména, dá se říci doslova sportovní celebrity: reprezentant v běhu na lyžích a tvář Cyklo Jizerské 50 Martin Koukal, několikanásobný mistr ČR v MTB závodech Radim Kořínek, dálkový běžec na lyžích a třetí muž letošní Jizerské 50 Stanislav Řezáč, profesionální boxer Lukáš Konečný a bývalá běžkařská reprezentantka, loňská Královna Jizerských hor Zuzana Kocumová.

„Zajištění účasti těchto sportovců je i o osobních kontaktech,“ říká tiskový mluvčí závodu Tomáš Leixner. „Ovšem někteří z nich už to mají zažité, Martin Koukal byl loni čtvrtý, Zuzana Kocumová dokonce vyhrála.“

Organizátoři očekávají okolo tisícovky účastníků. Uprostřed týdne bylo číslo přihlášených 681, ale řada cyklistů se hlásí pravidelně až na poslední chvíli. Registrovat se je možné ještě v pátek v prodejně Intersport v libereckém obchodním centru Nisa od 9 do 21 hodin, případně přímo na stadionu v Bedřichově ve stanu – v pátek od 14 do 22 a v sobotu od 7 do 8.30 hodin.

Startovné pro hlavní závod činí 600 Kč, pro závod na 26 km 500 Kč. Držitelé studentských karet ISIC a ITIC mají startovné nižší o 100 korun. Hlavní závod bude odstartován v Bedřichově v sobotu v 9.30 hodin ve čtyřech vlnách, závod na 26 km posléze. „Tratě zůstaly téměř stejné jako loni,“ informuje Tomáš Leixner. „Vypuštěny jsou některé nebezpečné úseky. Přece jen, je to především závod pro lidi, kteří se chtějí hýbat v přírodě a užít si to. Předpověď počasí je příznivá.“

Generální partner organizátorů, společnost Patria Direct, se rozhodla udělit letos prize money pro tři nejlepší muže a tři nejlepší ženy na trati 60 km dle následujícího klice: M1 - 10 000 Kč, M2 - 6000, M3 - 4000, Ž1 - 5000, Ž2 - 3000, Ž3 - 2000.

K Cyklo Jizerské 50 patří i páteční prolog, který se uskuteční jako jízda historických kol z náměstí Dr. E. Beneše v Liberci do Bedřichova. Kola i s „kostitřasem“ populárního Josefa Zimovčáka vyjedou od radnice v pátek 5. června v 18.00 hodin, připojit se může každý zájemce. V cíli v Bedřichově pak čeká na každého účastníka pivo zdarma a také něco masitého k zakousnutí.

Doprovodný program na náměstí však začíná už o jeden a půl hodiny dříve, v 16.30 hodin. Ve stanu bude připraveno oranžové kolo, na němž budou zájemci šlapat a podle celkového odšlapaného výkonu poskytne Nadace ČEZ finanční prostředky ve prospěch dětských domovů a zdravotně postižených.

V rámci programu před prologem Cyklo Jizerské 50 bude probíhat autogramiáda Martina Koukala, Stanislava Řezáče a olympijské vítězky ve vodním slalomu Štěpánky Hilgertové.

I letos se na startovní čáru sobotního závodu postaví také zrakově postižení sportovci z Nadace Leontinka. Celkem 6 závodníků ve věku od 17 do 42 let je přihlášeno na trať, kterou absolvují na tandemových kolech. Spolu se svými piloty pojedou v reflexních vestách s označením Nevidomí a Průvodce nevidomého.

Cyklo Jizerská 50 není určena jen pro cyklisty, ale vyrazí na ni rovněž koloběžkáři. Jablonecký oddíl koloběžců Kidokai ve spolupráci s Českým svazem koloběhu a Ski klubem Jizerská 50 pořádá nultý ročník Kidokai Scooter Cross Tour 2009, jehož prvním závodem je 26kilometrová trať Cyklo Jizerské 50. Do závodu se mohou koloběžkáři přihlásit stejně jako ostatní účastníci.

Na přípravě Cyklo Jizerské 50 se podílí 120hlavý tým. Na regulérnost dohlíží 30 kontrol na trati a 20 rozhodčích. Závodníkům se věnuje 50 občerstvovačů, registraci a výdej startovních čísel provádí 12 lidí a v prostoru startu a cíle budou též dva členové ochranky. Provoz úschovny kol mají na starosti čtyři lidé, 20 členů Horské služby je přímo na trati, tým předjezdců a těch, kteří jedou až za posledním závodníkem, je čtyřčlenný. O úklid, stavby na stadionu a o dopravní navigaci se stará 20 organizátorů.

I letos budou všichni, kteří jeli Jizerskou 50 v zimě, a zároveň se zapojí do cyklozávodu, usilovat o titul Krále Jizerských hor. Ten získá každý závodník, který absolvoval zimní Jizerskou 50 a postaví se na start letní 60kilometrové cykloverze.

Největšími favority na zisk absolutního titulu Král a Královna Jizerských hor jsou běžci na lyžích Zuzana Kocumová a Stanislav Řezáč, kteří v letošním zimním závodě skončili na třetím místě. „Jizerské hory mám ráda v létě i v zimě, obojí má svoje kouzlo,“ vyznala se Zuzana Kocumová. „Možná je mi trochu blíž zima, prkýnka mám k nohám přirostlá víc než šlapátka.“