Letní Grand Prix ve skoku na lyžích má již patnáctiletou historii a stává se stále populárnější nejen pro závodníky, ale také pro diváky. Po poněkud rozpačitých začátcích tak celá série dostává stejnou atmosféru, jakou mají zimní Světové poháry. Letošní ročník začal již podesáté v německém Hinterzartenu a zatím se setkává s širokým diváckým zájmem na všech můstcích, na kterých se skákalo.

Umělá hmota dovoluje skákat do stejných, ne-li větších vzdáleností jako na sněhu, podmínky jsou navíc v létě často velmi příjemné. Není bez zajímavosti, že letní Grand Prix v roce 2005 doslova ovládl Jakub Janda. Formu potvrdil i v následné zimní sezóně, kdy se stal vítězem Světového poháru ve skoku na lyžích. Totéž se podařilo o rok později i Adamu Malyszovi a následně i Thomasu Morgensternovi. Bude tedy zajímavé sledovat, kdo bude po libereckém finále držet v rukou cenu pro vítěze celé série. Možná, že to bude vítěz nadcházejícího mistrovství světa.

Po uplynulém víkendu bylo pořadí FIS Summer Grand Prix 2008 na prvních místech následující: 1. Simon Amman (Švýc.), 2. Gregor Schlierenzauer, 3. Andreas Kofler (oba Rak.), 4. Michael Uhrmann (Něm.), 5. Andreas Küttel (Švýc.). Na 6. místě byl „zimní“ rekordman velkého ještědského můstku, Rakušan Thomas Morgenstern. Z českých reprezentantů na tom byl nejlépe Roman Koudelka na 10. místě. Kromě něho se v Liberci představí Ondřej Vaculík, Jan Matura, Borek Sedlák a také Jakub Janda.

Jisté jen je, že už neuvidíme některé fenomény z předchozích let. Kariéru ukončili, mimo jiné, Ahonen, Höllwarth, Widhölzl.

V ženském skoku se v prvních letech tohoto sportu prosazovaly nejvíce Norky, posléze i Němky a Rakušanky, ale letos je v čele letního Kontinentálního poháru Japonka Jamadová. Představí se také český ženský tým, který vede jako trenér Jaroslav Sakala, jenž nahradil zakladatele tohoto sportovního odvětví u nás Pavla Mikesku.

Celkem je přihlášeno 52 závodnic ze 13 týmů a 79 závodníků z 19 týmů. Liberečtí organizátoři považují finále letního světového poháru za ostrou zkoušku, která jim před únorovým MS pomůže vychytat případné chyby a nedostatky. Testem projde například informační systém, který je již měsíc ve zkušebním provozu. (jsj, so)