Dvaadvacetiletý závodník Dukly Liberec bral první místo s výrazným náskokem před svými reprezentačními i týmovými kolegy Tomášem Portykem a Janem Vytrvalem. Nejúspěšnějším trenérem se stal opět reprezentační kouč Marek Šablatura, nejlepším juniorem byl Jiří Konvalinka a mezi ženami vládla přesvědčivě Tereza Koldovská.

Pořadí ankety, kterou od sezony 2008/2009 vyhlašuje Úsek severské kombinace Svazu lyžařů ČR, určily hlasy 61 účastníků, mezi kterými byli samotní závodníci, trenéři, funkcionáři, lyžařští experti a novináři.

V letech 2009 – 2010 vyhrál tuto anketu Pavel Churavý, roky 2011-2012 ovládl Tomáš Slavík, v období 2013 – 2015 vyhrál Miroslav Dvořák a od roku 2016 vládl Tomáš Portyk.

KLASIKEM ČÍSLO 1

Rodák z Turnova Ondřej Pažout patří mezi velké sdruženářské talenty. V roce 2018 dosáhl ve švýcarském Kanderstegu na titul juniorského mistra světa, dva roky předtím na Zimních olympijských hrách mládeže v Lillehammeru vybojoval bronzovou medaili.

V ročníku 2020 – 2021 zapsal největší úspěch na seniorském mistrovství světa v Oberstdorfu, když v individuálním závodě na středním můstku a v běhu na 10 kilometrů zaujal třinácté místo. Tato pozice byla zároveň nejlepší ze všech českých účastníků napříč disciplínami na tomto světovém šampionátu klasiků. Ve Světovém poháru Pažout skončil nejlépe na 23. místě v Seefeldu a na 27. v Klingenthalu.

„Vítězství v anketě si velice cením a myslím, že právě můj dobrý výsledek na mistrovství světa je hodně ovlivnil. Se svým výkonem v Oberstdorfu jsem spokojený, dařilo se mi tam. O vystoupeních ve Světovém poháru to už úplně říci nemohu,“ řekl Ondřej Pažout.

„Přípravu na sezonu jsme měli navzdory nejrůznějším komplikacím kvůli Covidu-19 poměrně kvalitní, ale na mém umístění se podepisovaly zejména nestabilní výkony ve skokanské části. Před sezonou nastoupil do realizačního týmu polský trenér Robert Mateja, který zavedl určité změny ve skokanské technice, ale ty asi nemám ještě úplně zažité,“ přiznal Pažout.

„Přitom když se na můstku vše vydaří, je to i úžasná psychická vzpruha, navíc do běžecké části je výhodnější nastupovat z předních pozic. Cíl pro příští sezonu je jasný – olympijské hry,“ hrdě vyhlašuje Pažout.

„Chtěl bych se na ně co nejlépe připravit a na nich si ještě vylepšit umístění z letošního mistrovství světa. Ve Světovém poháru bych rád pravidelně dojížděl do cíle na pozicích alespoň kolem dvacáté příčky,“ představil Pažout své plány.

TRENÉRSKÁ OBHAJOBA

Mezi trenéry obhájil prvenství reprezentační kouč Marek Šablatura. Vládcem juniorské kategorie se stal Jiří Konvalinka z Dukly Liberec, který obsadil na světovém juniorském šampionátu 16. místo jako nejlepší z Čechů a zazářil na mládežnickém Youth Cupu v Harrachově.

Popáté byla zvolena také nejlepší žena. Po dvou vítězstvích Simony Weinlichové (2017, 2018) už potřetí v řadě tuto kategorii opanovala teprve šestnáctiletá závodnice Ski klubu Harrachov Tereza Koldovská, která má před sebou velkou budoucnost.