Nejlepší světoví paraglidisté se pilně připravují na X-Alps, který má začátek 5. července ze Salzburgu a povede etapově až do Monaka. Mezi nimi je i liberecký Stanislav Mayer, který absolvoval tzv. X-Alps Powertraveller Prologue. Šlo o krátký sprint závod, který je úvodem do X-Alps. Tři nejlépe umístění získali kromě prestiže možnost startovat o 5 minut dříve v hlavním závodu a night pass (možnost nočního pochodu) navíc. A Mayerovi se to podařilo, když skončil skvěle druhý.

LIBERECKÝ PARAGLIDISTA. S padákem jde do cíle Stanislav Mayer.

Závodníci startovali v 10 hodin a během hodiny se první z nich dostali k prvnímu vytyčenému bodu Zwolferhorn (1500 m. n. m.). Mayer na vrchol dorazil na osmé pozici. Podařilo se mu takticky odstartovat ve výhodnou dobu, kdy se dala na trati udržet vysoká rychlost. Díky tomu dohnal první část startovního pole a do cíle dolétl na fantastickém 2. místě. Na prvním místě před ním přiletěl velmi známý domácí Paul Guschlbauer.

„Největším hvězdám se tento krátký předzávod příliš nepodařil anebo šetřili síly. Pro nás to byl test celého našeho týmu a byli jsme rozhodnuti jít do toho stoprocentně naplno. Krásný vstup do velkého závodu X-Alps je za námi a my teď budeme čekat do neděle, kdy začíná hlavní závod," uvedl Petr Polách z českého Xalps teamu.

Jeden z fyzicky nejnáročnějších závodů na světě Red Bull X-Alps odstartuje v neděli 5. července z rakouského Salzburgu. Třiatřicet závodníků z osmnácti zemí se bude snažit pouze chůzí a za pomoci padáku překonat vzdálenost 1 083 kilometrů mezi Salzburgem a Monakem.