Extrémní závod X-Alp 2015 má za sebou téměř polovinu tratě ze Salzburgu do Monaka. Liberecký pilot Stanislav Mayer se drží v popředí soutěžního pole, ale středa byla podle jeho slov hodně náročná na létání v Alpách při silném větru. Český tým přespal u Madony di Campiglio a Stanislav držel 4. místo.

MAYER NA SVÉM PARAGLIDU V ÚDOLÍ ÖTZTAL. Ötztal je 67 km dlouhé alpské údolí v Tyrolsku. Údolí se nachází na rozhraní Stubaiských a Ötztalských Alp a je obklopeno téměř 250 třítisícovými vrcholy, včetně Wildspitze, druhé nejvyšší hory Rakouska.

„Standa šlapal ve špatném počasí přes Madonu na sjezdovky, odkud sletěl do dalšího údolí, tam opět na kopec a pak po jižních kopcích zkusil dlouhý let," hlásí sestra Denisa Mayerová, členka doprovodného týmu. „Je to náročné, při letu si odpočinu, aspoň nemusím tolik šlapat," směje se „Stanley". Ten má k sobě tříčlenný servisní tým. „Jsme tu tři supporteři, dva chlapi a já. Musíme obsáhnout řízení auta, navigaci, předpověď počasí, výběr trasy, taktiku, sledování soupeřů. K tomu vaření, pití, masáže, náplasti, nádobí, praní, úklid auta, oblečení pilota. Já navíc vztah s veřejností, fota, videa, komunikaci s organizátory. Prostě každý něco… Je toho mnoho. Musíme stále nahánět signál, data, internet kvůli veškerým infům o pilotech. Spíme všichni málo, my supporteři někdy zalomíme v autě při jízdě, ale jsme zase déle vzhůru večer nebo dřív vstáváme kvůli přípravě snídaně, oblečení… Když lehnem, spíme všichni jako zabití," potvrzuje Denisa, která s bratrem absolvovala již pyrenejský závod X-Pyr.

Na cestě čtvrté etapy ho Denisa doprovázela, ale i když měl na zádech sportovní padák a povinnou výbavu (celkem 8 kg) stejně jí utíkal. „Překonávali jsme vrstevnice ne po silnici, ale crossem, nejkratší cestou k vrcholu. „Cestou po tyrolských vesnicích jsme poslouchali soundtrack z filmu Limonádový Joe, to byla naše nejoblíbenější kazeta do auta. Nasmáli jsme se, Standa chvíli zapomněl na bolavé nohy a dlouhou cestu před sebou. Vydupal kopec, dal slet přes jinak nekonečné serpentiny. Tím si pomohl a stihl se vykoupat po přistání v jablkovém sadu v ledové vodě z hor. Navíc vylovit beachvolejbalový balón, se kterým šel dál další 3 km, než jsme ho dojeli," popisuje Denisa. Odpoledne se dostal pod 5. otočný bod Brentu. „Večer jsme poprvé zašli do restaurace na pizzu a pivo, chtěli jsme si chvíli připadat jako lidi. Hlavně Standa, že není jen robot. Večer proběhla masáž nohou speciální mastí," dodala Denisa.