Ve velké světové konkurenci 73 klubů a skoro 400 závodníků Česká republika vybojovala pět medailí díky dvěma juniorským závodníkům Matyáši Kubíčkovi (2003) z Aqua klubu Liberec a Filipu Látalovi (2002) z KSP Olomouc.

Matyáš Kubíček všechny své disciplíny dokázal proměnit v medaile, kdy na trati 800PP a 400PP zůstal neporažený a v disciplíně 200PP dohmátl třetí.

Po dnešním finále se stal nejlepším ploutvovým juniorským plavcem v roce 2019 na světě. Velké díky patří jeho trenérovi Vladimíru Benešovi z klubu Aquaklub Liberec.

Olomoucký Filip Látal na trati 200PP (plavání na povrchu se šnorchlem a monoploutví) vybojoval stříbrnou medaili, časem 1:24,14s přepsal svůj stávající juniorský i seniorský rekord České republiky. Na dvojnásobné trati 400PP si vyplaval bronzovou a k tomu přidal v disciplíně 50PP krásné šesté místo.

Aqua Klub Liberec je klub sportovních potápěčů je registrován u Svazu českých potápěčů. Zabývá se závodní činností dětí i dospělých.

Počátky o potápění v Liberci se začaly psát na přelomu let 1956 a 1957. Přes šedesát let tak funguje tento sport, který byl v již zmíněných letech zahájen na Liberecké přehradě.

Mnozí členové AQUA KLUBu se stali členy reprezentačních družstev Československa a později i České republiky. Účastnili se mistrovství Evropy, mistrovství světa a světových pohárů.

Helena Janásková