Pláž rekreačního areálu Kristýna v Hrádku nad Nisou opětovně poskytla zázemí pro 13. ročník tradičního bike marathonu Bike Babí léto. Pro bikery, kterých bylo 230, byly připraveny zcela nové a náročné trasy na 50 a 80 kilometrů vedoucí skrze Lužické hory a Ještědský hřeben. Kratší 50km trasa nabízela převýšení 1471 m, delší 80km dokonce 2730 m.

Pro děti byl připraven závod v okolí pláže a lesíku u jezera Kristýna. Obavy pořadatelů ohledně nepřejícího počasí se naštěstí nevyplnily. Déšť závodníky sice neminul, ale po většinu závodu počasí přálo. Při vyhlašování výsledků se nebe vyjasnilo do krásného odpoledne.

Start závodu byl v letošním roce přesunut na pláž přírodního jezera Kristýna. Po zahřívacím úseku v Lužických horách se na čele vykrystalizovala osmičlenná skupinka, v jejímž složení nechyběl nikdo z favoritů. Na krátké trase Daniel Valášek a na dlouhé vítěz závodu z roku 2008 Jan Matoušek. Na dlouhé trase se držela dlouho pospolu skupinka závodníků ve složení Jan Matoušek, Filip Rydval, Roman Šťastný a Pavel Jiřena. Matoušek si jako starý lišák načasoval vítězný útok ve správný okamžik, který přišel před Rynolticemi. Náskok si zkušeně ohlídal a zvítězil v čase 3:24:23,20 hod. O druhé místo se spurtovalo až do cíle. Rydval byl nakonec úspěšnější o pověstnou galusku předního kola. V ženské kategorii jednoznačně zvítězila na dlouhé trase Polka Michalina Zielkowska ve výborném čase 3:52:03,63 hod.

Krátká trasa měla obdobný scénář. Ve stoupání na Vápenný se od ostatních odpoutal Daniel Valášek, který si ve svém tempu dojel do cíle pro vítězství v čase 2:04:18,65 hod. V dramatickém spurtu si druhé místo o vlas vybojoval Aleš Strnad před Adrianem Šírkem. V ženách na krátké trase zvítězila Nikol Nosková v čase 2:34:22,14 hod. těsně sledována Janou Šimánkovou.

„Hlavními pozitivy, které bychom rádi vyzdvihli, byla hojná účast cyklistů z Německa a Polska a fair-play chování účastníků. Nové chilli trasy sklidily u závodníků úspěch a ohlasy byly vesměs pozitivní. Děkujeme všem závodníkům, fanouškům, pořadatelům a partnerům, kteří nám pomohli zabezpečit 13. ročník Bike Babí léto," sdělil za pořadatele Petr Cinkán z BBL .

Výsledky 80 km muži: 1. Matoušek 3:24:23,20 hod., 2. Rydval 3:27:25,10, 3. Šťastný 3:27:25,16. Ženy: 1. Zielkowska 3:52:03,63 hod., 2. Lucie Vlášková 4:11:58,53 hod.

Výsledky 50 km muži: 1. Valášek 2:04:18,65 hod., 2. Strnad 2:08:55,78, 3. Šírek 2:08:55,89. Ženy: 1. Nosková 2:34:22,14 hod., 2. Šimánková 2:34:24,96, 3. Procházková 2:36:43,03.