Podle dosavadních ohlasů samotných účastníků, ale i fanoušků motoristického sportu, se záměr zdařil. Důkazem toho je stále vzrůstající počet těch, kteří sbírají body ve zmíněné mezinárodní soutěži, která nabízí tři rally ve třech zemích.
Lužický pohár je letos vypsán popáté. Úvodní soutěží je tradičně Thermica rally Lužické hory s centrem v Hrádku nad Nisou, která se koná v sobotu 23. dubna. Pětiletému jubileu přináší do vínku zcela novou trať.
Druhou soutěží je polský Rajd Karkonoski v Jelení Hoře 10. – 12. června. Zde odstartují soutěžní vozy již po šestadvacáté. Závěrečnou soutěží bude již tradičně ve dnech 29. 9. – 1. 10. dvanáctý ročník ADMV Lausitz rally v okolí Boxbergu. Sem přijíždějí posádky užívat si krásných šotolinových rychlostních zkoušek. Mezi 153 na víkendovou rally přihlášenými posádkami nechybí ani řada posádek z Liberecka, Jablonecka a Pojizeří.
Do absolutního pořadí mohou promluvit především Jiří Tošovský s Josefem Králem. Tošovský je již dvojnásobným vítězem Lužického poháru a jistě by rád zaznamenal hattrick. Hodně vysoko ve výsledkové listině by mohl být Věroslav Cvrček jr. s Ondřejem Šálkem s vozem Škoda Octavia WRC. Na loňský dokončený ročník by rád navázal hrádecký Jan Halala s Daliborem Štěpánem (Ford Focus), kteří se rovněž podílejí velkou měrou na přípravách soutěže.
O čelní příčky ve třídě pojedou Vrkoslav s Radou (Škoda Felicia Kit Car), Pejznoch s Poršem (Citroen), Brož s Neoralem (Škoda Felicia Kit Car), Kynčl s Drešerem (Škoda 130 LR), Václavík s Hájkem (Škoda Felicia), Zimmermann se Zalabákem (dlouholetí pořadatelé hrádecké soutěže pojedou s vozem Citroen C2). Velice pestrý je také vozový park – od vozů nejvyšší kategorie WRC a S2000 přes produkční vozy až po historiky a klasické Trabanty, Lady nebo nejrůznější škodovky.
Lákavými bonusy pro posádky jsou vratky části startovného, vyplácené finanční ceny za celkové umístění v absolutním pořadí i ve třídách a netradiční poháry vždy pro oba členy posádky. Aby mohly být soutěžní dvojice hodnoceny, musí se zúčastnit minimálně dvou soutěží, pro nárok na vratku části startovného je nutná účast ve všech třech. Boduje vždy prvních patnáct. Celkové vyhlášení poháru proběhne po Lausitz rally v Německu.
A ještě na závěr: Lužický pohár žije díky desítkám, možná stovkám lidí. Je ale nutné připomenout, že duchovními otci jsou Jan Krečman, Ing. Jaroslav Mansfeld (za českou stranu), Wolfgang Rasper (Německo) a Marek Kisiel (Polsko).