Na otázky Deníku odpovídá nejúspěšnější český reprezentant v dosavadní historii mistrovství Evropy veteránů Lumír Ruzha a současně předseda Českomoravského klubu veteránů:

Zúčastnil jste se všech dosavadních MEV? A kolik medailí jste získal?
Ano, byl jsem na všech osmi mistrovstvích. Vybojoval jsem celkem deset medailí. Z toho dvakrát zlato a stříbro. Nejvíce si cením titulu mistra Evropy ve dvouhře z Rotterdamu 2007, kde jsem zvítězil v kategorii nad 75 let.

Které z těchto mistrovství bylo nejkvalitnější a mělo nejlepší atmosféru?
Zatím nejvíce oceňuji mistrovství Evropy, které proběhlo v Itálii v roce 2003 v Courmayeru. Pořadatelům se podařilo vytvořit velmi přátelskou atmosféru a i organizace byla na výborné úrovni. Věřím, že libereckým organizátorům se to také podaří a všichni účastníci budou odjíždět z Liberce spokojeni.

Na kterém mistrovství Evropy hrálo nejvíce českých reprezentantů?
Rekord v naší účasti drží zatím Praha, kde proběhlo mistrovství v roce 1997 a to v prostorách areálu Slavie. Již dnes je ale jisté, že v Liberci rekord bude překonán. K dnešnímu dni je přehlášeno celkem 348 účastníků, z nichž je 298 mužů a 50 žen.

Ve kterých kategoriích nebude mít ČR největší zastoupení?
Obsazujeme všechny kategorie mimo nejstarších žen. Nejvíce našich hráčů bude hrát v kategorii mužů 50 až 59 let, kde je přihlášeno 73 hráčů. V ženách to je stejná kategorie se 17 hráčkami.

V hracím systému mistrovství Evropy chybí mixy, proč?
Nejsem zásadně proti jejich zařazení, ale vzhledem k časovému pořadu to nelze zvládnout. Už takhle se bude hrát pět dní na téměř 100 stolech a odehraje se až 10 000 utkání.

Od kdy hrajete stolní tenis?
Mým hlavním sportem do 38 let byl hokej. Teprve poté jsem začal hrát stolní tenis. V současné době budu hrát v kategorii 80-84 let, do které je přihlášeno 55 hráčů.

Jaký je váš dosavadní největší úspěch?
Je to získání dvou titulů mistrů světa ve dvouhře i čtyřhře v roce 2002 v Lucernu.

Co přejete pořadatelům?
S pořadateli úzce spolupracuji a jsem průběžně o celé přípravě informován. Přeji jim mnoho zdaru s cílem, aby se jim podařilo zorganizovat mistrovství Evropy na skvělé úrovni, ke spokojenosti všech účastníků.

(mol)