Zlatou medaili vybojoval Louda před Ivanem Haraštou (Ak Toužim) a Michalem Lešingerem (Ak Moravská Třebová). Potvrdil tak loňské juniorské zlato. Po dva týdny 53 pilotů bojovalo o dvě sady medailí. Počasí dovolilo sedm letových dnů v klubové třídě (32 účastníků) a osm v kombinované (21).

Dvaadvacetiletý junior Jan Louda na reprezentačním kluzáku Std. Cirrus nejen porazil jedenatřicet soupeřů v „klubovce“, ale zároveň se stal nejmladším plachtařským mistrem republiky v historii. Další hodkovický pilot Radek Zima obsadil v klubové třídě 26. místo. „Vítězství bylo velice těsné,“ přiznal Louda, který se do vedení dostal po třetí disciplíně.

„Do poslední chvíle nebylo rozhodnuto. Nakonec jsem vyhrál o čtyřicet bodů. Když si spočítáte, že se letělo osm disciplín a jedna z nich byla neplatná a za jednu bylo maximálně 700 bodů, bylo to skutečně hodně těsné,“ doplnil vítězný Louda, který v poslední disciplíně vyhrál o pouhých sedm bodů.

Vítězem kombinované třídy se stal Pavel Loužecký z Aeroklubu Přibyslav. Zkušený plachtař a mistr Evropy byl na prvním místě kombinované třídy od začátku závodů až do jejich konce.

Plachtařské mistrovství republiky bylo zároveň kvalifikací na účast v reprezentačním týmu bezmotorových pilotů pro příští sezonu. Letos na reprezentanty čeká mistrovství světa, které je rozděleno do dvou částí. První bude v červenci v italském Rieti, druhá část v srpnu v německém Lüsse. Louda letos ještě bude ke konci července obhajovat loňské juniorské zlato ve Dvoře Králové a poletí mistrovství regionů.

„Ve většině sportů mají největší šance na vítězství mladí díky lepším fyzickým předpokladům, pro plachtění to neplatí. Dobrý plachtař dozrává postupně s nabýváním zkušeností a počtem nalétaných hodin v rozličných podmínkách. Ani vynikající plachtař si však při žádných závodech nemůže být předem jistý dobrým výsledkem. I největší favorit totiž může chybně rozhodnout a propadne se hluboko do startovního pole. Vítězství v bezmotorovém létání je pak souhrou mnoha faktorů. Pilot musí dobře znát vlastní schopnosti i meteorologii a navíc dokázat co nejlépe využívat stoupavých proudů,“ řekla o plachtařském sportu Eva Maixnerová z Aeroklubu ČR.