Do Liberce se tak v této době sjede více než 715 špičkových sportovců z 20 zemí Evropy, kteří se utkají celkem o 10 mistrovských titulů. Na přípravě šampionátu se podílí také místní organizační výbor.

Vstupenky na mistrovské závody jsou již v současné době v prodeji v prodejní síti TicketPro a začínají na symbolických 50 korunách. Pro zájemce o aktivní účast je také připraveno veřejné cvičení aerobiku s Olgou Šípkovou a dalšími prvotřídními lektory.

Komise aerobiku ČGF se svou kandidaturou na pořádání evropského šampionátu uspěla v roce 2007. Od té doby započala s přípravou projektu, který je nejvýznamnější akcí aerobiku na evropském kontinentu.

„Myslím, že jsme uspěli mimo jiné také proto, že máme v tomto sportu velmi dobré výsledky,“ říká Jan Pravda, předseda organizačního výboru. „Velkou roli při volbě pořadatele mistrovství hrála také sportovní infrastruktura – jsme rádi, že můžeme využít právě libereckou Tipsport arenu, která patří mezi nejkvalitnější podobné prostory v celé České republice.“

Fanoušci tohoto sportu tak budou moci v Liberci zhlédnout historicky největší a nejlépe obsazenou událost aerobiku za celou jeho českou historii. Mistrovství Evropy v aerobiku v Liberci 2009 bude probíhat s podporou Statutárního města Liberec a Libereckého kraje. Primátor města Ing. Jiří Kittner přijal nad touto významnou akcí záštitu.

Kromě města a kraje je do příprav zapojena také Technická univerzita Liberec. Její studenti budou poskytovat překladatelský a organizační servis zahraničním účastníkům mistrovství.

Rozpočet ME v aerobiku Liberec 2009 je přibližně 10 milionů korun a na jeho pokrytí se kromě sponzorů (generálním sponzorem je společnost CORNY LINEA, hlavními partnery jsou LOAP, Hotel Babylon, Impromat, Stadler a také společnost SynotTip) podílí také ČGF, Statutární město Liberec a Liberecký kraj. Zajímavostí je, že z Libereckého kraje jsou také medaile pro nové mistry Evropy – jsou vyrobeny společností Znak Malá Skála, která patří mezi světové špičky v tomto oboru.

„Chtěli bychom na závody pozvat širokou veřejnost – vstupenky jsou za velmi dobré ceny a slibujeme, že se bude na co dívat,“ říká Andrea Višňová, členka Komise aerobiku ČR. „Do Liberce dorazí mimo jiné tři úřadující mistři světa a o titul budou bojovat také čeští sportovci,“ zdůrazňuje Višňová. „Kromě toho jsme při této příležitosti připravili pro všechny, kdo se aerobiku věnují třeba jen rekreačně, příležitost zacvičit si s Olgou Šípkovou a dalšími lektory,“ doplňuje Andrea Višňová.

Organizátorem Mistrovství Evropy v aerobiku juniorů a seniorů Liberec 2009 je Česká gymnastická federace ve spolupráci se Sport Aerobikem Liberec, který tvoří místní organizační výbor. Mezi jeho hlavní úkoly patří zabezpečení ubytování a zázemí pro sportovce, zabezpečení dopravy, ale také například stravování. „V současné době je již většina příprav hotová – sportovci budou ubytováni v hotelech Babylon a Aréna, dopravu bude zajišťovat Dopravní podnik města Liberec,“ seznamuje s přípravami Barbora Svatošová, členka organizačního výboru.

Více informací o evropském šampionátu, přesný program závodů a ceny vstupenek jsou k dispozici na stránkách www.sportovniaerobik.cz a www.aerobicec2009.eu. Mezi účastnicemi mistrovství Evropy budou i závodnice z klubu Sport Aerobic Liberec, které se nominovaly na nedávném republikovém šapionátu v Sedlčanech.

(mad, jsj)