Absolutní šok zažili návštěvníci sobotního utkání posledního 33. kola základní části extraligy volejbalistů v Liberci. Domácí Dukla si měla podle papírových předpokladů bez problémů poradit se soupeřem z Brna, vyhrát za tři body a předstihnout na 1. místě České Budějovice, které měly volný los.

Navíc hosté přijeli jen se sedmi hráči, bez libera… Přesto se zrodil naprosto překvapivý výsledek. Brno vyhrálo první dva sety, čímž připravilo Duklu o možnost tříbodové výhry. Liberci už pak vlastně o nic nešlo, protože při jakémkoli výsledku končil celkově druhý. Zato deváté Brno ještě bojovalo o postup do play off. Po třetím setu oznámil hlasatel, že Ústí nad Labem (do té doby osmé) podlehlo doma Příbrami 1:3.

Dukla se sice v další fázi zápasu i díky střídáním vzchopila, vyrovnala na 2:2, jenže v závěrečném tie-breaku neproměnila mečbol a podlehla 17:19. Radost brněnských hráčů i jejich trenéra Malána byla nezměrná, zatímco Dukláci lehli na zem jako po těžkém K.O.

V prvním setu Liberec vedl 12:9, ale Brno bojovným výkonem a výbornými bloky otočilo na 16:17. Zvládlo i koncovku a přímým bodem z podání Muroně proměnilo setbol. Také úvod druhé sady patřil Dukle (4:1), nicméně hosté zase dokázali vývoj zvrátit. Hodně bodů udělali zejména při nepříjemném servisu Katony a najednou to bylo 10:16. Domácí pak nebyli schopní získat při svém servisu bod a set se dotáhli do konečného stavu 19:25.

Do třetího setu udělal domácí trenér Nekola několik změn. Na nahrávku poslal Démara, na blok Žáčka a na post univerzála Vodvárku. Dukla ožila a získala další dva sety. Třetí s velkým náskokem, čtvrtý byl vyrovnanější, stav byl však 2:2.

V tie-breaku bylo až na dvě výjimky (3:5, 13:11) skóre stále jen o jeden bod. Na síti se prosazovali především domácí Hadrava a brněnský Katona. V závěru byla na týmu Brna znát větší motivace. Měl tři mečboly, potom Dukla jeden a potom při čtvrtém brněnském skončil zápas smečí domácího hráče do autu 17:19.

Rozpoložení obou trenérů bylo přirozeně diametrálně odlišné.

Michal Nekola (Liberec): „Dnes to byla katastrofa. V prvních dvou setech naši smečaři nebyli schopní položit balon na zem, nebyli jsme schopni dát dobrý servis. Ale to trvá už tři zápasy. Chlapci by si měli sáhnout do svědomí, ale je to i moje chyba. Vlastně hlavně moje chyba, že jsem nedokázal mužstvo patřičně připravit na toto utkání.“

Miroslav Malán (Brno): „My jsme sem přijeli s tím, že nemáme, co ztratit. Myslím si, že jsme první dva sety Duklu zaskočili. Podle mně docela dobrým výkonem. Na to, že jsme neměli libera, přihrávali blokaři, jsme se vyrovnali i s příjmem podání a ty dva sety jsme byli lepším týmem. Potom domácí pozměnili sestavu. My jsme si mysleli, že se to dohraje samo, ale přece jenom jsme nečekali, že by to mohlo být 3:0. Prostě se zlepšili a zaplať pánbůh za to vítězství. Už jsem se trochu strachoval, ale odvážným štěstí přeje a myslím si, že jsme si za ten výkon výhru zasloužili. A že jsme tu byli jen v sedmi? Máme nějaké zraněné, a také jsme dva hráče nechali béčku, které potřebujeme zachránit v nižší soutěži.“

Volejbalisté Liberce nezvládnutým zápasem s Brnem nechali českobudějovickým mistrům vítězství v základní části. Jihočeši v závěrečném 33. kole měli volno, ale po prohře Dukly 2:3 vstoupí do play off z nejlepší pozice. Obhájci titulu narazí ve čtvrtfinále na Brno, které na poslední chvíli vybojovalo osmou příčku na úkor Ústí nad Labem, jež podlehlo Příbrami 1:3. Brněnský kouč Miroslav Malán tak po odchodu během sezony na jih Moravy připravil o play off právě své bývalé svěřence. Byl tedy trochu ve schizofrenní situaci. Jednak připravil o play off mužstvo, které ještě v této sezoně vedl (skončil v Ústí z finančních důvodů), jednak zabránil prvnímu místu liberecké Dukly, což je klub, v němž strávil většinu své hráčské kariéry.

„Co na to říct, je to sport. Dukla, c´est la vie, a Ústí, to je mi líto, ale nedá se nic dělat. Mám tam hodně kamarádů a doufám, že to jsou teď mí kamarádi dál,“ smál se Malán.

Michal Nekola měl kromě prohry svému celku zachmuřenou náladu i kvůli Ústí, které vlastně Dukla potopila: „Jo, to mě taky hodně mrzí. Opravdu hodně,“ soukal ze sebe liberecký kouč.

Jeho tým zahájí čtvrtfinále play off, hrané na tři vítězné zápasy, dvěma domácími duely se Zlínem ve středu 21. a a ve čtvrtek 22. března (vždy od 18 hodin v hale v Jeronýmově ulici).

VK Dukla Liberec - Volejbal Brno 2:3
Sety:
-21, -19, 17, 23, -17.
Rozhodčí:
Krtička, Renčín. Čas: 120 minut. Esa: 4:1. Zkažené servisy: 13:19. Diváků: 450. Nejvíce bodů: J. Hadrava 18, Vodvárka 17, Hýský 11 Katona 29, Muroň 19, Zajíček 10.

LIBEREC: Pešl, Beer, Řezníček, Hýský, Staněk, Hadrava libero Kopáček. Střídali: Vodvárka, Démar, Žáček, Steffan.
BRNO: Fučík, Katona, Smrčina, Balík, Muroň, Zajíček. Bez libera. Střídal: Matějka.