Sobotní program byl zahájen pro liberecké barvy 12. místem Jana Kučery v trojskoku, přičemž výkon 13,79 znamenal jeho sezonní maximum. Následovaly rozběhy na 100 m mužů, ze kterých lehce postoupili oba liberečtí sprinteři a ve finále nastoupil David Kolář ve čtvrté a Jan Trafina v osmé dráze.

Na nejkratším sprintu podle očekávání triumfoval český rekordman Jan Veleba (10,28), následován svým svěřencem Dominikem Záleským (10,35). Pro bronz si v krásném finiši dosprintoval liberecký David Kolář v nejlepším letošním výkonu 10,48, se kterým byl po letošní zvláštní přípravě ovlivněné koronavirem velice spokojený. Na šestém místě skončil ve finále Jan Trafina, pro kterého byl čas 10,70 vyrovnaným osobním rekordem.

Dalším závodníkem, který se na plzeňském šampionátu představil, byl, po roční zdravotní pauze vracející se, Jan Král. Ten pro letošní rok zvolil nejdelší sprinterskou trať 400 m, na které absentoval halový mistr světa Pavel Maslák, a tak byl boj o medaile otevřený.

Po hladce zvládnutém postupu z rozběhu bylo jasné, že bude v zítřejším finále usilovat o medaili. Následovala premiéra na šampionátu dospělých pro libereckou vytrvalkyni Emmu Horáčkovou. Na trati 3000 m překážek si vedla navzdory tomu, že je věkem stále juniorka, skvěle. Po dobře takticky zvládnutém závodě obsadila mezi dospělými 8. místo ve velkém osobním rekordu 11:07,23.

Vrcholem sobotního dne byly tradičně krátké štafety na 4x100m a liberečtí sprinteři opět ukázali, že štafety dlouhodobě umí! Složení Kolář D., Král J., Trafina Jakub a Trafina Jan se po bezchybných předávkách a skvěle zvládnutých úsecích stali mistry republiky před sprintery ze Slavie Praha a stanovili časem 40,65 nový oddílový rekord!

Druhý den šampionátu se odehrával téměř v tropických teplotách a i tak padala osobní maxima. Z rozběhů na 200 m postoupil z dvojice libereckých sprinterů pouze David Kolář, Jan Trafina byl smolně prvním nepostupujícím. Ve finále si Kolář doběhl v obrovské konkurenci pro 6. místo v čase 21,61.

V očekávaném finále na 400 m si téměř všichni závodníci vylepšili své osobní rekordy a výjimkou nebyl ani výborný čas Jana Krále (47,63), kterým stanovil další nový oddílový rekord!

Ani tento skvělý čas však v nabitém finále nestačil na lepší než 5. místo. Dalším mladým závodníkem, který se v Plzni představil, byl věkem stále ještě dorostenec, David Šlapák. Ten se v konkurenci velkých jmen nezalekl a obsadil 8. místo s časem 3:56.36, což znamenalo opět nové osobní maximum.

Poslední disciplínou s libereckou účastí byla štafeta na 4x400 m, tentokrát ve složení J. Kučera, J. Král, Jakub Trafina, Jan Trafina. Všichni závodníci i přes značnou únavu předvedli úžasné výkony, ale ani čas 3:15,39 na medaili nestačil a po velkém finiši posledního jmenovaného obsadili kluci smolné 4. místo, ale i tak stanovili další oddílový rekord, na tomto MČR již třetí!

PAVLA CINKÁNOVÁ