Patrioti nastoupili v sobotním utkání Českomoravské ligy na domácím stadionu za Tipsport arenou proti doposud neporaženému týmu moravské divize choceňským Orlům.

Oba týmy se od začátku prosazovaly zejména precizní obrannou hrou, která jasně dominovala nad hrou na pálce. Nadhazovači Výbora (Patriots) i Mrština (Orli Choceň) dokázali pravidelně vyřazovat soupeřovy pálkaře a svými přesnými nadhozy nedovolili soupeři skórovat.

V polovině utkání se přece jen skóre pohnulo na obou stranách a Choceň šla do vedení 2:1. Na straně domácích následně došlo ke střídání, kdy Výboru nahradil na nadhazovacím kopci Louda a Liberečtí se snažili o zvrat.

K tomu ale došlo až v 8. směně, přičemž impulsem k mobilizaci sil byl další bod soupeře, který se ujal v rozehrávce zmiňované směny vedení 3:1. Liberec se však nepoložil a dvěma body vyrovnal, v posledním 9. inningu to pak vypadalo, že si Patriots dokráčí pro další vítězství, když se jim podařilo obsadit hned prvním pálkařem 2. metu.

Bohužel následnou nedisciplinovaností se o tuto možnost sami připravili, neboť další pálkaři nedokázali dostat míč do hry a utkání se tak muselo prodlužovat. V 11. směně šla do vedení opět Choceň a situace vypadala kriticky. Patriots se však dokázali i s touto situací vyrovnat a následnými 2 body uzavřeli těžké utkání. Konečný výsledek: Patriots Liberec – Orlice Choceň 5:4.

Díky tomu patří Patriotům v ČMBL stále 1. příčka v obou z divizí, přičemž jako jediný tým doposud neokusili hořkost porážky. V neděli čekal na liberecký tým extraligový soupeř v osmifinále Českého baseballového poháru. Pod Ještěd přijel Sokol Altron Krč trénovaný Richardem Kaniou, který v loňském roce, bohužel neúspěšně, vedl právě Patriots.

Liberečtí vstoupili do utkání velmi razantně a hned od první směny se ujali vedení. Altron však hrozil z rukou každého pálkaře a obrana Libereckých tak musela být v neustálé permanenci. „Hlavně v prvních třech směnách se hráči Krče předvedli jako dobří pálkaři a naše zadní pole muselo předvést řadu zákroků na hranici sebeobětování. Obrana ale nadhazovače Jiránka podržela a ten se nakonec vyšvihl k výbornému výkonu,“ řekl k průběhu utkání manažer týmu Radek Šenk.

Krč ze svého tlaku vytěžila pouze bod, naproti tomu domácí baseballisté přidávali body i na nově nasazené nadhazovače Altronu a v 7. směně pak dokonali své impozantní dílo, když svému extraligovému soupeři uštědřili lekci a dokázali předčasně zvítězit rozdílovým skóre o 10 bodů. Konečný výsledek: Patriots Liberec – Sokol Altron Krč 11:1.

Liberec tak navazuje na cestu, kterou si řada jeho hráčů vyzkoušela v týmu SB Rýchory, kteří v roce 2000 jako jediný tým v historii nižších soutěží dokázali dokráčet mezi posledních 8 celků v Českém baseballovém poháru.

V uvedeném roce se Rýchory zastavily až ve finále, kdy po dramatickém boji podlehly nejúspěšnějšímu týmu poslední dekády českého baseballu Drakům Brno. Přesto si díky porážce zajistily cestu do pohárové Evropy.

„Bylo by krásné udělat další krok v poháru. Nejbližším soupeřem nám bude tým Blanska. Pokud bychom zvítězili, dostaneme se mezi nejlepší 4 celky, které se utkají turnajovým způsobem každý s každým,“ upřesnil k pohárovému systému liberecký manažer.

Utkání s Blanskem bude o to pikantnější, že na sebe tito soupeři narazili v loňské sezóně nejen v osmifinále poháru, ale i v následné baráži o extraligu. Obě série vyzněly pro Moravany. Letos se může setkání obou soupeřů opakovat, nejen v poháru, ale pravděpodobně i na podzim… Poradí si letos se svým soupeřem Patriots?

Další utkání: sobota 31. 5., 10. kolo ČMBL: Patriots Liberec – Cannibals Šumperk (začátek v 16.00 hod.). Neděle 1. 6., 11. kolo ČMBL: Patriots Liberec – Skokani Olomouc „B“ (začátek v 10.00 hod.).

Pořadí ČMBL, skupina Západ: 1. Patriots Liberec, skóre 100:29, 1000 %, 2. Kotlářka Praha 77:33, 750, 3. Blesk Jablonec, 78:68, 667, 4. Sokol Hluboká, 40:56, 429, 5. SaBaT Praha, 41:65, 375, 6. Lokomotiva Louny 30:77, 125.