Na výborné dosavadní výkony v letošní sezoně navázal včera vytrvalec Vít Pavlišta ze Slovanu Liberec triumfem na mistrovství ČR v maratonu.

Mistrovský závod se běžel v rámci 21. ročníku mezinárodního Pražského maratonu, jehož se v ulicích hlavního města za slunečného počasí zúčastnilo na 10 tisíc běžců a běžkyň.

Celkovým vítězem se stal časem 2:08:32 hod. keňský vytrvalec Felix Kandie a odvezl si prémii 15 tisíc eur (více než 400 000 korun), stejně jako vítězka závodu žen Yebrgual Meleseová z Etiopie (2:23:49).

Pavlišta si vylepšil osobní rekord, překvapil výkonem 2:17:51, jímž překonal své osobní maximum téměř o tři minuty! Dosud to bylo 2:20:42 před třemi lety, také v Praze.

„Ani jsem nesledoval mezičasy. Běžel jsem svoje tempo. Věděl jsem, že se mezera mezi mnou a Jiřím Homoláčem zmenšuje. Když jsem ho doběhl a nezachytil se mě, začal jsem si věřit, že zvítězím. Po mistrovství republiky v půlmaratonu jsem cítil, že mám na to zaběhnout dobrý čas, a že když zaběhnu na úrovni osobního rekordu, mohl bych zvítězit," uvedl v cíli Pavlišta pro RunCzech PR.

Pavlišta se na Homoláče, který včera pořadí českých maratonců dlouho vedl, postupně dotáhl, na 30. kilometru již figuroval na prvním místě a udržel je až do cíle.

Pavlišta navázal na dva týdny staré vítězství na domácím šampionátu v půlmaratonu v Pardubicích a stal se nejrychlejším českým maratoncem od výkonu 2:16:26 olympionika Jana Kreisingera z roku 2012.

„Zkusil jsem jinou taktiku než v předchozích letech. Neběžel jsem s klukama od začátku to jejich přepálený tempo a vyplatilo se mi to. Postupně jsem je doběhl a nakonec jim i utekl," uvedl 30letý liberecký běžec, který trénuje amatérsky při zaměstnání jen zhruba jednou týdně.

O útoku na limit pro účast na letošním mistrovství světa v Pekingu navzdory velkému zlepšení neuvažuje. „Čas dvě hodiny čtrnáct minut je pro mě nedosažitelný za podmínek, které mám, a jak trénuju. To je někde jinde, úplně mimo moji ligu," řekl Pavlišta.