Liberec – Až na dalekém ostrově Réunion soutěžil liberecký Stanislav Mayer na paraglidingovém křídle v závodě PRE-WORLD Cup Réunion. Šlo o tzv. předsvětový pohár a liberecký paraglidista v něm obsadil skvělé třetí místo. „Předem jsem si říkal: Bejt do desátého místa by bylo supr, ale třetí flek? Prostě to vyšlo!," hlásil Mayer svůj úspěch, který se umístěním nominoval do dalších závodů. Mayer má za sebou letos řadu závodů, mezi nimi i Red Bull X-Alps přes Alpy ze Salzburgu do Monaka a také mistrovství světa v Indonézii. Takže hezké výlety po světě.

Letěl na křídle GIN Boomerang 9 S. „Mám obrovskou radost, že jsem se mohl vůbec zúčastnit a letět až na Réunion, což je ostrov poblíž Madagaskaru. Chtěl jsem poděkovat hlavně Sebovi, Petře a vůbec organizátorům. Když jsem přiletěl, tak mě vlastně vyzvedly holky a hned jsme šli lítat. Další dva dny jsem měl ještě trénink. Z tréninků jsem si hlavně vzal, jak vysoko se asi vyplatí létat," říká Standa.

První závodní den byl vypsaný task – úkol o délce 40 km. „Uletěli jsme asi půlku tasku, a když jsem dohnal první skupinku, začalo pršet. Závodníci zahlásili level 3 a závod nebyl platný, protože jsme letěli od vzdušného startu pouze 45 minut," připomíná. Druhý task byl dlouhý asi 50 kilometrů. „Celou dobu byly podmínky dobré a podařilo se mi dokončit na sedmém místě deset minut za prvním závodníkem," podotýká. „Třetí task byl hodně zajímavý. Byl opravdu problém se zvednout a najít stoupák silnější než 0.5 m/s byl zázrak. Kousek dál to fungovalo celkem dobře, ale závěr byl zase super slabý, když jsme točili 0.7 m/s. V cíli jsem byl čtvrtý, a tím jsem se celkově vyhoupl na třetí místo," vzpomíná na třetí závodní den. Poslední den byl silný vítr a potom se obloha zatáhla. „Navečer v 15:30 byl vypsán task na 35 km. Počasí bylo hodně slabé. Odlehčil jsem výbavu na maximum, dokonce jsem i vyndal druhou záložku. Byl jsem celkem nervózní a letěli jsme. Já jsem vyhnil někde asi tak v půlce trati, podobně jako ostatní. V cíli jsem se dozvěděl, že už na startu byla etapa zrušena. Takže jsem aspoň potrénoval psychiku," přiblížil poslední den závodu, který se nepočítal a pro Standu tak zůstala třetí příčka.

Pořadí : 1. Emmanuel Nicolas, 2. Charles Cazaux, 3. Stanislav Mayer, 4. Sebastien Coupy, 5. Lionel Lang.