Ale hlavní důvod, proč to čím dál více lidí provozuje, je radost z pohybu. Nepotřebujete spoluhráče ani žádné hřiště. Stačí vzít kopačky, míč a začít. Nejsou zde žádné pokyny trenérů, píšťalky rozhodčích nebo jakékoliv jiné omezení. The style is free. Mnoho lidí si pod pojmem freestyle football představí především žonglování různých částí těla, které znají od světoznámých fotbalistů typu Ronaldinho, Cristiano Ronaldo, Zlatan Ibrahimovic a z dřívějších dob Pelé a Maradona. Diváci byli unešeni, když je viděli, jak si při rozcvičce trénují svou techniku. Avšak freestyle football je o ničem jiném.

Samozřejmě, že žonglování je základem, ale to je asi tak vše. Kreativita a fantazie některých freestylerů opravdu nemá meze a tak vznikají čím dál tím těžší a komplikovanější triky.

Historie rozvoje

Rozvoji Freestylu hodně napomohla firma Nike, která pořádala různé soutěže a setkání. Poté jejich kampaň Joga Bonito zaměřená na krásu fotbalu pozvedla freestyle ještě o něco výš. V průběhu posledních tří let zažil internet freestylový boom. Kluci (později dokonce i holky) každého věku začali natáčet své dovednosti na video a uploadovali na internet (především na youtube.com) a vznikali nová seskupení freestylerů, kteří si udělali vlastní značku a internetovou stránku. Začalo se freestylu využívat i na živé představení, do TV show, reklam nebo poločasové programy nejen fotbalových zápasů.

Freestyle se rozvíjí po celém světě, ale nejvíce se vyskytuje v Evropě. Postupem času je stále víc a víc oblíbený i v Česku. O rozvoj freestylu u nás se zasloužil především Lucaso z Liberce (Lukáš Škoda), který se už více než rok snaží veřejnost s tímto sportem seznámit. K dalším velkým jménům českého Freestyle patří také Honza ze Vsetína či Styx z Jihlavy. Jelikož je freestyl u nás teprve v kolébce, je zde zástupců méně než v ostatních zemích.

Lucaso

Lucaso. To je fotbalové jméno Lukáše Škody, jinak fotbalisty Sokola Ruprechtice. Na jaře ještě hrál za dorost krajský přebor, protože mu je devatenáct let.

Freestylu se věnuje více jak rok a půl. „Zpočátku to pro mě byla pouhá nadstavba fotbalu. Využívat parádičky při zápase, tréninku nebo si jen tak jít kopnout. Poté jsem objevil video holandského freestylera Touzaniho a to mě zaujalo natolik, že jsem se do světa Freestyle ponořil úplně. Začal jsem trénovat obtížnější triky a pilovat ty, které jsem uměl. Díky tomuto postupu jsem se začal zlepšovat a dokonce jsem si stanovil pravidelné tréninky,“ říká Lukáš.

Co pro Vás freestyle znamená?

Freestyle je pro mě hlavně odreagování od každodenní rutiny. Není nic lepšího než si po náročném dni ve škole jít uvolněně zablbnout s míčem před dům. Uvolní to mysl a vyčistí hlavu. Dále mi freestyle dává určitou výjimečnost. Mám to štěstí, že stojím u zrodu tohoto sportu u nás, takže je to, co dělám, pro jiné výjimečné a líbivé na pohled. A samozřejmě nemohu zapřít, že freestyle mi dává i určitou morální výchovu. Když se chcete pořád zlepšovat, tak si musíte stanovit priority. A tím se omezí různé pohnutky dnešní mládeže jako je alkohol, cigarety a obezita. Navyknete si pravidelnému pohybu a naučíte se omezovat ostatní věci kvůli tomu, co máte rádi. Samozřejmě tím nemyslím školu. Vzdělání je vždy přednější.

Když je někdo, kdo chce začít, tak co je k tomu potřeba?

I když se to jmenuje Freestyle Football, s fotbalem to má málo společného. Přesto to mají lehčí ti, kteří se už předtím s míčem setkali a vědí, jak se ovládá. Ale je to jednoduché: vezměte míč, nazujte kopačky a vyjděte před barák. Pak si prostě hrajte s míčem a uvidíte, že dřív nebo později vás to chytne. Při dalších krocích mohu doporučit si najít nějaká videa na internetu a okoukat něco od profíků. Hlavní je vytrvalost a pevná vůle. Bez těchto vlastností nemá cenu nic začínat.

Jsou u nás v republice někteří jiní, kteří se tomu věnují jako Vy?

Upřímně řečeno si myslím, že jich zatím není dost, ale to je způsobeno pozdním vypuštěním informací. Den ode dne je freestylerů víc a nyní už je mnoho mladých kluků, které to opravdu zajímá a kteří to provozují. Mezi nejlepší patří například Honza ze Vsetína, který se věnuje Freestyle déle než já a umí ho opravdu dobře. Další jméno je Styx z Jihlavy, který začal chvilku po mě a každým jeho videem je lepší a lepší. A musím také zmínit dvě jména, které se derou mezi naši trojku. Je to Davexox a Spajdy, kteří svůj styl pilují a učí se těžší triky. Zanedlouho bude v republice hodně dobrých freestylerů schopných konkurovat zahraničním borcům.

Máte nějaké kontakty se zahraničím?

Díky různým freestyle událostem, které se od prosince minulého roku pořádají a kterých jsem se zúčastnil, mám spoustu kontaktů se skvělými freestylery. V kontaktu s nimi jsem přes MSN Messenger a všichni jsou více než ochotni komunikovat.

Co chystáte do budoucna?

Pořád se budu snažit dostat freestyle do podvědomí co nejširší veřejnosti. Od tohoto roku mám už živá vystoupení, takže to je jeden ze způsobů, jak tento sport popularizovat. Budu utužovat mezinárodní styky se zahraničními freestylery a vytvářet nové známosti. S několika lidmi jednáme o založení asociace Freestylu v ČR, což znamená, že by se konaly oficiální Meetingy (srazy), mistrovství republiky atd. Jak vidíte, plánů je hodně.

Chystají se v ČR nějaké akce, na kterých bude freestyle k vidění?

Na září 2008 se chystá oficiální Freestyle Football soutěž, kterou pořádá Red Bull. Oficiální název je Red Bull Street Style, jde o freestyle battle (1 proti 1) a postupuje se vyřazovacím způsobem. Tato soutěž se koná v několika zemích světa a první z každé země postupuje do světového finále do Brazílie., takže určitě se bude na co koukat.