Liberecký kraj bude reprezentovat 101 sportovců ve dvanácti sportech a třiatřiceti disciplínách. Olympionici budou chtít zopakovat předchozí úspěchy. „Cílem je obhájit první místo mezi kraji,“ sděluje nelehký úkol Robin Škoda z odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu.

„Minulý ročník jsme měli největší úspěch v běžeckém lyžování, lyžařském orientačním běhu a skicrossu, totéž se dá očekávat i tento rok,“ dodává Škoda.
Sportovci z Libereckého kraje si z minulých Her odvezli 39 medailí, z toho 14 zlatých.

Dobré výsledky hodlá zopakovat třináctiletá Valerie Křížová, která v běžeckých disciplínách získala dvě zlata a jedno stříbro. Tentokrát se ještě představí v biatlonu.Medaile se očekává také od Terezy Plosové, která naposledy brala tři stříbrné medaile. Vlajkonošem pro nadcházející zimní olympiádu byl zvolen někdejší skokan na lyžích Leoš Škoda. Rodák z Liberce reprezentoval Československo na ZOH v letech 1972 a 1980. Po skončení kariéry zastával funkci předsedy skokanského úseku lyžařů.

Slavnostní ceremoniály

Zahajovací ceremoniál, který bude vysílat program ČT Sport, začne v neděli od 15 hodin v karlovarské KV Aréně. Uvádět ho bude Libor Bouček. Do krasobruslařské show se zapojí také Michaela Lucie Hanzlíková a Tomáš Verner.

Medailový ceremoniál proběhne v úterý 21. ledna od 18.30 hodin před Olympijským domem u hotelu Thermal. V rámci ceremoniálu budou předány medaile vítězům prvních dvou soutěžních dní a večer zakončí ohňostroj.

„Srdečně zveme všechny fanoušky, rodiče, spolužáky a kamarády, aby přišli podpořit sportovce z našeho kraje, ale také ze všech ostatních regionů. Jsou to právě fanoušci, kteří dokáží vytvořit skvělou sportovní atmosféru a doslova hnát sportovce za co nejlepším výsledkem,“ burcuje předsedkyně řídicího výboru akce Jana Mračková Vildumetzová.

„Olympioniky podpoří samozřejmě i maskot, veverka Čiperka, přítomná pokaždé v centru olympijského dění. Moc se těšíme a věříme, že si olympiádu společně naplno užijeme,“ dodala Vildumetzová.

Česká televize

Kdo však nebude moci přijít osobně do dějiště Her, může fandit na dálku z pohodlí domova. Česká televize totiž zajistí živé vysílání a reportáže ze všech sportovišť.

„Mládežnický sport si zaslouží pozornost a Česká televize mu ji dlouhodobě a ráda věnuje. I letošní hry zimní olympiády dětí a mládeže proto pojmeme jako významnou sportovní událost, která si zaslouží speciální vysílání,“ řekl výkonný ředitel programu ČT Sport Jiří Ponikelský, který přiznal, že studio bude přímo na místě.