Nová florbalová sezona začala o víkendu prvním kolem extraligy mužů i žen. Liberecké celky hrály na palubovkách favorizovaných soupeřů a podlehly: muži FBC 2:9 v v Mladé Boleslavi a ženy FBC Crazy Girls 1:5 v Praze s Chodovem.

Tuto neděli 28. září se oba týmy představí doma a na úvodní domácí kolo nachystal klub tzv. „florbalový den" v hale Dukly. Tam hrají svá utkání muži, ale protentokrát se tam představí i ženy, které jinak působí v hale ZŠ Dobiášova. Crazy Girls budou hrát od 14 hodin s Elite Praha a muži FBC od 17.30 s Chodovem. „Udělali jsme tuto akci kvůli propagaci libereckého florbalu, aby také na ženy přišlo více diváků než chodí na Dobiášovku," uvedl prezident klubu František Příhoda. „Chceme se prezentovat jako rodinný klub, při takovém dvojzápase se může ukázat sepětí mužského a ženského týmu. A nedělní termín je vhodný pro rodiny s dětmi, které tak mohou zhlédnout odpoledne dva zápasy a třeba je to přiměje k zájmu o florbal."

Bohužel kvůli termínové listině i kvůli nabitému programu haly Dukly je obtížné opakovat podobné akce častěji.

V neděli v odlišných rolích

Prognózy před nedělí jsou v obou táborech odlišné. Muži nebudou nastupovat proti Chodovu v roli favorita. „Je to podobně silný celek, jako Mladá Boleslav," míní hráč (a zároveň šéftrenér mládeže) Matěj Klucho. „V Boleslavi jsme navzdory vysoké prohře měli některé dobré pasáže, na ně se pokusíme navázat. Musíme se poučit a hlavně být drzejší v útoku, nehrát tak ustrašeně."

Crazyny si na Elite věří. „Dlouhodobě s nimi máme dobrou bilanci a bude to pro nás jiný zápas než na Chodově, který se přes léto výrazně posílil," uvedla kapitánka ženského týmu, členka širšího kádru reprezentace Klára Leierová. „Na rozdíl od prvního zápasu teď bude na nás tvořit hru, hrát ofenzivně. Přesun na Duklu je pro nás spíše nevýhodou, protože jsme zvyklé hrát v menší hale, ale myslím, že jsme schopné se s tím vyrovnat."

Členská základna roste

Na startu sezony se mohl prezident klubu Příhoda pochlubit nadále rostoucí členskou základnou. „Každoročně roste přibližně o pět procent. V současnosti máme okolo 550 aktivních členů v 21 družstvech, což je nejvíc v naší historii. V republice se tímto řadíme asi na šestou nebo sedmou příčku. Pro letošní sezonu jsme obnovili B tým mužů, který bude hrát v divizi a dostanou v něm příležitost naši odchovanci na pomezí juniorů a A týmu."

František Příhoda dále vyzdvihl zastoupení FBC Liberec v reprezentačních družstvech. „Výsledkově nepatříme k úplně nejšpičkovějším klubům, ale pokud jde o reprezentaci, tam jsme vidět opravdu výrazně. Libor Dinga je kondičním trenérem mužů ČR, Lenka Bartošová asistentkou u ženské reprezentace, trenérem juniorek ČR je Jiří Uher a asistentem Lukáš Nesměrák."

Pokud jde o hráčské zastoupení, jsou členkami širších kádrů reprezentačních družstev Hana Koníčková (bronzová medailistka z MS 2011), Klára Leierová, v juniorských kategoriích Míša Mlejnková, Petra Havlíková a Veronika Loudová, v mužských složkách Radek Valeš a v širším juniorském výběru je Lukáš Böhm.

Čtvrtý pokus mužů

Třikrát po sobě se muži FBC neprobojovali do osmičlenné play off. V minulé sezoně se alespoň vyhnuli ošidné baráži, cílem pro letošní ročník je jednoznačně postup do čtvrtfinále.

„Změny v kádru byly spíše kosmetické, významnějšími odchody jsou přestupy Jana Prokeše do Panthers Praha a Lukáše Veselého do Jablonce. Z Mladé Boleslavi se k nám vrátil Marek Štěpánek a ze stejného oddílu přišel na hostování Lukáš Studený," vypočítal Jan Jánský, asistent trenéra mužů Lukáše Nesměráka. „Letní příprava proběhla podle našich představ, výsledky testování ukázaly dobrou fyzickou připravenost hráčů. Chceme se prezentovat týmovým výkonem, v aktuální fázi se soustředíme na každý nadcházející zápas a v prosinci provedeme analýzu, kam bude náš tým své cíle směřovat."

Po utkání s Chodovem čekají muže FBC Liberec další dva domácí zápasy: v neděli 5. října s Otrokovicemi a ve středu 8. října televizní utkání s nováčkem z Královských Vinohrad. „Právě tento zápas je důležitý, protože právě nad takovými soupeři musíme zejména doma jednoznačně vítězit," upozorňuje František Příhoda.

Ženy se potýkají s odchody

Ženský tým Crazy Girls se v posledních letech každoročně musí vypořádávat s odchody hráček, jež míří zejména kvůli humanitárním oborům na vysoké školy mimo Liberec. Velký oslabením jsou letos zejména odchody Simony Kabelákové do Olomouce a Zuzany Hubáčkové do Herbadentu Praha, navíc Tereza Hubáčková ukončila kariéru. Kateřina Imlaufová přestoupila do Dobrušky, pět dalších hráček ukončilo nebo přerušilo kariéru kvůli studiu na VŠ.

Na straně příchodů jsou Barbora Červová z Tatranu Střešovice, Kristýna Bednářová z Orlicka Třebovska, Nikola Marková z Olomouce, Marcela Štěpánová z Jaroměře, Anna Urbanová ze Švýcarska, Oldřiška Kroftová z Osečné a k týmu se připojily juniorky Petra Havlíková a Veronika Loudová.

Družstvo posílilo na trenérském postu. Asistentem Lenky Bartošové se stal Jiří Uher.

„Největšími favority ženské extraligy jsou mistryně republiky z Vítkovic a silně posílený Chodov, ambice na nejvyšší příčky mají i Bohemians a samozřejmě Herbadent," soudí František Příhoda. „Tomuto kvartetu by měly dýchat na záda Elite a naše Crazyny."

Kapitánka Klára Leierová doplňuje: „Důležité pro nás bude pravidelně bodovat s týmy z druhé poloviny tabulky a pokusit se uzmout něco favorizovaným soupeřům. Proti nim chceme spoléhat zejména na rychlé protiútoky. Jiné celky se oproti nám vydatně posílily, ale naším cílem je samozřejmě postup do čtvrtfinále a minimálně alespoň obhajoba pátého místa z minulé sezony."

Změnu pravidel vítají

Nová sezona přináší ve florbalu zajímavou úpravu pravidel. Bude již povolena přihrávka nohou, což zástupci hráčské kabiny obou libereckých celků vítají. „Já to beru jako pozitivní změnu," říká Radek Valeš. „Nebude se tolik přerušovat hra, ta bude rychlejší a plynulejší. To jsou věci, které mi vyhovují."

Klára Leierová souhlasí: „Nebude to tolik rozvleklé, na brankovištích to může pomoci, protože k míčku se někdy dostanete rychleji nohou, než hokejkou, a také je to dobrá možnost pro založení brejků. Takže já tu změnu beru jako plus."

Matěj Klucho je rovněž spokojen: „Odpadne spousta dohadů, diskusí, každý rozhodčí to doteď posuzoval jinak. Hra ztrácela na plynulosti, protože se debatovalo o tom, jestli hráč přihrál nohou úmyslně, nebo to byl náhodný odraz. Tohle všechno teď zmizí a i pro diváky to bude atraktivnější."