Rozehrávač Daniel Gajdošík hájil v minulé sezoně v Mattoni NBL dres Brna a byl jedním z posledních, kteří do poslední chvíle věřili v udržení nejvyšší soutěže mužského basketbalu v tradiční baště.

Brněnskému BC byla nakonec odebrána licence a Gajdošík tedy přestoupil do prvoligového Zlína, kde ještě odehraje několik utkání. Podle přestupního řádu totiž mezi dvěma po sobě jdoucími přestupy musí uplynout lhůta 60 dní. Teprve po uplynutí této doby bude moci sedmadvacetiletý basketbalista obléknout liberecký dres a poprvé k tomu bude mít možnost 19. listopadu, kdy budou Kondoři hostit USK Praha.

V minulém ročníku strávil Gajdošík na hřišti průměrně přes 31 minut na utkání, dával 10,6 bodu, doskočil přes 4 míče a rozdal 3 asistence. I přes tato úctyhodná čísla z NBL 2007/08 si v nejvyšší soutěži nezískal jméno útočnými statistikami, ale především svou kvalitní hrou na obranné polovině.

Trenér Kondorů Jan Slowiak k jeho příchodu řekl: „O Dana máme dlouhodobý zájem. Bohužel jsme se nedomluvili na konci loňské sezony, protože Dan preferoval setrvání v Brně. Jeho příchod beru jako koncepční krok, jako zasazení dalšího kamínku do mozaiky. Očekávám od něj zvýšení kvality naší hry v obraně, přechodu do rychlého protiútoku a vytvoření silné české rozehrávačské dvojice s Tomášem Tóthem. Tím se Maurice Hampton posune na svůj nejsilnější post - střílející křídlo. Jsem si jistý, že díky svým povahovým vlastnostem Dan skvěle zapadne do týmu.“

Gajdošík v Liberci podepsal smlouvu do konce sezony 2009/2010: „Jsem rád, že se můžu vrátit do nejvyšší soutěže. O nabídce Liberce už jsem přemýšlel na jaře, ale kvůli rodině jsem chtěl počkat, jak se vyvine situace v Brně. Chci Liberci především pomoci dostat se do play off. Z kádru znám kromě „mladých“ a cizinců většinu. Třeba s Jirkou Černoškem se známe od čtrnácti let ze společného působení v Olomouci a následně v Brně. S Tomášem Tóthem jsem byl na Světové univerziádě v Turecku.“

S příchody souvisí ve sportu většinou i odchody a nejinak je tomu i v týmu Kondorů. Po vzájemné dohodě byla ukončena smlouva se čtyřiadvacetiletým rozehrávačem Ladislavem Malým.

„Láďova minutáž byla v tomto ročníku mizivá. Naše spolupráce se neubírala tím směrem, jakým bychom si my i Láďa představovali, a tak jsme se dohodli na ukončení. V tuto chvíli je v procesu jeho přestup do rodného Trutnova, kde chce pomoci v boji o záchranu první ligy,“ uvedl k odchodu sportovní ředitel Kondorů Liberec Jakub Důra.

Kondoři mají za sebou středeční těžký zápas na horké půdě silného Prostějova, kde utrpěli po sérii tří vítězství čtvrtou prohru této sezony v poměru 69:87. Liberečtí nastoupili bez zdravotně indisponovaného kapitána Černoška. I přesto se statečně drželi, ale v poslední čtvrtině skóre narostlo až na 18 bodů a zápas skončil nelichotivým výsledkem.

Nejvyšší koeficient užitečnosti posbíral L. Tóth – 14 (zaznamenal 11 bodů a získal 9 doskoků). Hampton sice zaznamenal 21 bodů, jeho koeficient užitečnosti byl však pouhých 8. Ztratil 4 míče, stejně jako druhý rozehrávač T. Tóth, a jeho úspěšnost střelby za 2 body byla 40% (15/6).

V neděli hrají Kondoři doma v Tipsport areně od 18 hodin v atraktivním severočeském derby proti Děčínu. (jd, jsj)