Dnes odlétá česká nejlepší trampolinistka ZITA FRYDRYCHOVÁ se svým trenérem Miroslavem Patrmanem na letní olympijské hry do Londýna, které budou v pátek slavnostně zahájeny. Její disciplína přijde na řadu v sobotu 4. srpna.Před cestou na dosavadní vrchol odpověděla liberecká sportovkyně na otázky čtenářů Deníku, z jejichž množství jsme vybrali patnáct:

1) Jsou skoky na trampolíně vaším zaměstnáním, nebo chodíte někam do práce nebo do školy? Jak často musíte trénovat?
Jindřich Štika, Liberec

V současné době jsem v zaměstnaneckém poměru v Centru sportu Ministerstva vnitra, které mi umožňuje sportovní přípravu a studium na vysoké škole. Trénuji pětkrát týdně na trampolíně. Denně se věnuji regeneraci, kondiční a protahovací průpravě.

2) Jak vysoko vyskočíte na trampolíně do výšky?
duran duran

Já osobně si myslím, že skáču do výšky 7 metrů, ale to jen odhad. Strop pro trampolíny je předepsán na 8 metrů, ale někteří muži dokáží skákat i výše. Při trénincích a závodech se výška neměří na metry, ale na čas, abych byla přesná, tak se měří konkrétně jenom čas, který strávíte ve vzduchu, ten se pak připočítává k celkové známce za sestavu. Je to jedno ze tří kritérií, která rozhodují o vaší celkové známce za výkon a celkovém umístění.

3) Kolik let se skokům na trampolíně věnujete? A omezuje vás to v osobním životě?
Markéta Lajčáková, Liberec

Letos v září to bude 13 let, co se věnuji skokům na trampolíně, začala jsem v 8 letech. Omezení sportovní přípravou a tréninky obecně v osobním životě nevnímám. Každý máme svůj osobní život nastaven jinak. Já svůj čas trávím mimo školní povinnosti v tělocvičně a se svoji rodinou, nikam po večerech na diskotéky nechodím. Životní styl mám podřízený sportovní přípravě. Tak jsem si sama vybrala a jsem zato ráda.

4) S kým budete bydlet v olympijské vesnici?
Pavel, Frýdlant

Dobrá otázka, ráda bych na ni také věděla odpověď. Bohužel tato informace se ke mně ještě nedostala, pravděpodobně se to dozvím až v samotné vesnici, kde spíme s výpravou. Jako varianta se nabízí, že budu bydlet na pokoji s gymnastkou Kristýnou Pálešovou, která také stejně jako já patří pod gymnastickou federaci.

5) Které budou na olympiádě vaše největší soupeřky?
Martin Beneš, Liberec

Největšími soupeřkami budou bezesporu Číňanky, ty patří k vrcholu světové špičky a málokdy se stane, že je někdo porazí. Soupeřkou pro mě bude každá skokanka, soupeřek tedy mám celkem 15 a každá z nich patří ve světě ke špičce a může svým výkonem v závodě uspět.

6) To olympijské oblečení si můžete nechat, nebo ho máte jen půjčené?
Hana Loudová, Liberec

Oblečení nám zůstává.

7) Kolik peněz dostanete, když vyhrajete zlatou medaili?
Miroslav Ouvín, Liberec

To doopravdy netuším. Myslím, že nemluvím jen za sebe, když řeknu, že největší odměnou pro sportovce není finanční odměna, ale ten pocit, že jste vyhrál, ten Vám totiž nikdo nikdy nevezme.

8) Na které další sporty se stihnete v Londýně podívat?
Jan Měrtl, Vratislavice

Ráda bych viděla jakýkoliv sport, nejlépe všechny české sportovce při závodech. Na druhu sportu nezáleží, všechny jsou zajímavé. Výběr sportů a sportovišť, které mohu osobně navštívit je závislý od časového rozpisu mých tréninků na trampolíně. Závod mám 4. 8. a 6. 8. odlétám domů, před samotným závodem bude mít přednost trénink.

9) Máte přítele?
Karel Drličiak, Praha

Promiňte, na otázky z mého soukromí neodpovídám.

10) Jaký je váš cíl pro olympijské hry?
Matyáš Lánský, Liberec

Mým osobním cílem je účast ve finále, kde bude startovat 8 závodnic. V případě postupu do finále by se jednalo o nejlepší český výsledek ve skocích na trampolíně v olympijské historii.

11) Který skok je na trampolíně nejtěžší?
Lukáš Panský, Liberec

Z mého pohledu mezi nejtěžší prvek patří trojné salto vpřed s jeden a půl vrutem vpřed. Posouzení obtížnosti je velmi individuální. Někomu přijde lehčí, když skočí v jednom prvku více salt a někomu zase více vrutů. Někteří závodníci jsou schopni v tréninku skočit i čtverná salta. Můj nejobtížnější prvek je trojné salto vpřed v poloze schylmo s půl obratem na konci.

12) Nebojíte se zranění?
Jitka Vaňková, Liberec

Zranění se nebojím, kdybych se ho bála, nepodávala bych takové výkony jako nyní. Skokan musí mít určitý respekt z trampolíny a určité zábrany, ale nesmějí být vyšší než jeho motivace a cíle. Někdy se zranění bohužel nezabrání, ale je to sport a musí se s tím počítat.

13) Přátelíte se se soupeřkami, nebo se nenávidíte?
Lucie Schmidtová, Liberec

Se soupeřkami v Česku i v zahraničí se přátelím. Je to dáno našim společným zájmem, trampolínou. Na mezinárodních závodech je také přínosné poznávat tréninkové metody a zvyky soupeřek.

14) Jaký máte stravovací režim?
bondy

Životosprávu a stravovací režim dodržuji podle dohody s trenérem, to znamená jíst pětkrát denně a hodně zeleniny. Nemůžu ale říct, že bych si něco konkrétního odpírala.

15) Co byste mi poradila, kdybych chtěla začít skákat na trampolíně?

Aneta Fučíková, Jablonec nad Nisou

Poradila bych Vám, abyste přišla do naší tréninkové haly v Liberci, vyzkoušela si, co všechno skoky na trampolíně obnáší. Další rady by se pak odvíjely od toho, jak intenzivně nebo jak konkrétně byste se tomu dále chtěla věnovat.