Dokonce už zvažuje téma své závěrečné práce: zaměří se na sportovní areály, jejich chátrání, krachy a nutné reinvestice. Nabízí se třeba rozebrat pohnutý osud harrachovských skokanských můstků.

Studium Charvátová nadále úspěšně kombinuje s vrcholovým sportem. Přes léto se poctivě připravovala na další biatlonovou sezonu. Do ostrých závodů Světového poháru na konci listopadu půjde jako světová medailistka, držitelka sprinterského bronzu z Anterselvy.

„Nesvazuje mě to. Snažím se být stále stejná a udržet si pozitivní přístup k tréninkům i závodům. Těším se, ale přiznávám, že nervózní a plná očekávání určitě budu,“ říká biatlonistka před specifickým ročníkem výrazně ovlivněným pandemií koronaviru.

„Sama jsem zvědavá, jak se s tím vyrovnáme,“ přiznává Charvátová. Světový pohár nastaví nový systém, závodníci budou muset mimo sportovních aktivit nosit všude roušky, testování by mělo probíhat každých pět dnů. Budou omezené kontakty a cestování. Závodit se bude pochopitelně bez diváků. „Zábavnější sociální momenty půjdou stranou. A s pochmurnější atmosférou se budeme muset naučit žít,“ uvědomuje si Charvátová.

Kvůli omezení cestování se Světový pohár pojede na méně místech, což česká biatlonistka chápe a schvaluje. Nicméně ji mrzí, že z kalendáře zmizí její oblíbené destinace, švédský Östersund a německý Ruhpolding. Místo nich se pojede dvakrát na místech, kde to Charvátová zrovna dvakrát nemusí: ve finském Kontiolahti a také ve věčně pošmourném německém Oberhofu.

Přesto doufá, že naváže na loňská dvě umístění v nejlepší šestce a celkové 27. místo v konkurencí našlapaném seriálu. „Vloni to byla sezona snů, na kterou se bude těžko navazovat. O dobré umístění chci ale bojovat v každém závodě. Během přípravy jsem měla nulový výpadek, což je velké pozitivum. Až závody ale ukážou, co ve mně skutečně je,“ zůstává opatrná s prognózami a už vůbec nechce mluvit o životní formě.

Na druhou stranu si pochvaluje jednu nově nabytou schopnost. „Během léta se mi několikrát stalo, že jsem své tělo uměla úplně vyždímat a jít přes své limity, což se mi v minulých letech nedařilo,“ hlásí Charvátová.

Na kolečkových lyžích získala v létě hned dva republikové tituly, navíc nadchla trenéry výkonnostními testy v Jablonci nad Nisou. Všechno vypadá býti na dobré cestě. Jenže…

„Nemyslím si, že výkonnost dělají pouze odtrénované hodiny a zaběhnuté rekordy v tréninku. Dobrým ukazatelem mojí formy je, když jsem šťastná a spokojená. A to je v současné době nejistot obtížně proveditelné,“ upozorňuje Charvátová ještě jednou na nesporný fakt: v téhle sezoně se může stát úplně cokoli.

Aleš Vávra