„Výsledek 3:0 nás potěšil, v odvetě v Maďarsku nám příští středu stačí uhrát jeden set. Splnili jsme dílčí cíl na sto procent,“ říká spokojeně Dalibor Polák, 34letý univerzál, který je zároveň hrajícím asistentem trenéra Merty.

„Je ale fakt, že jsme byli místy zbytečně nervózní. Jako bychom měli z neznámého soupeře větší obavy, než bylo nutné. Ale zase je dobré, že jsme Maďary nepodcenili.“

Překvapil vás v něčem maďarský soupeř?

My jsme vlastně nevěděli, co od něj čekat. Nikdy jsme ho předtím neviděli, měli jsme jen zprostředkované informace. Nejvíc nás potrápil plachtícím podáním, hlavně v třetím setu, přičemž využíval vlastností nových míčů Mikasa, s kterými se Pohár CEV hraje.

Nové míče Mikasa měly premiéru na oficiální akci na olympijském turnaji v Pekingu. Kdy jste se k nim dostali vy a jaký jste měli čas na to, zvyknout si na ně?

V létě jsme se s těmito míči setkali na přípravných turnajích v Německu. Ale to už je přece jen delší čas zpátky. Teď jsme v neděli hráli ještě extraligu s míči Gala a s novými typy míčů jsme potom absolvovali tři tréninky - v pondělí, v úterý a ve středu dopoledne.

V čem jsou vlastně odlišné od míčů Gala?

Rozdíl je dost podstatný. Nové Mikasy směřují materiálově spíše do gumy. Jsou menší, těžší, pomalejší, zkrátka hodně jiné. Zjednodušeně řečeno, při úderu se musí vyvinout větší tlak než je člověk zvyklý.

Jste už prakticky jednou nohou v 2. kole, tedy v osmifinále Poháru CEV. Kterého soupeře z dvojice, jež na vás vychází v pavouku, byste chtěli raději? Černohorskou Budvu, nebo belgický Lennik?

Výkonnostně je to asi stejné. Zatím neznám výsledek prvního zápasu (hrálo se ve čtvrtek večer v Černé Hoře - pozn. red.), ale kdybych si mohl vybrat, přál bych si asi spíše Belgičany. Lennik nás loni v druhém kole vyřadil, už ho trošku známe a nebylo by špatné dát si odvetu. Samozřejmě s opačným výsledkem…

Pokud jde o extraligu, jak jste s jejím dosavadním průběhem spokojeni?

Extraliga je letos strašně vyrovnaná, to jsme tušili už před sezonou. Zatím jsme vcelku spokojeni s našimi výsledky, i když by se nám nemělo stávat to, co v Opavě, kde jsme vedli 2:0 na sety a prohráli jsme. Na to, jaká tady byla v létě hráčská obměna, si myslím, že si zatím celkově nevedeme špatně. Musíme to teď v sobotu potvrdit doma proti Příbrami.

A co vaše zdraví? Loni jste se potýkal s komplikacemi ohledně zranění. Už je to v pořádku?

Já jsem měl problémy ještě na začátku téhle sezony, konkrétně s ramenem, takže jsem v prvních zápasech v té základní sestavě nebyl. Teď už je to vyléčené, rameno je v pořádku. Nějaké jiné bolístky se sice tu a tam vyskytnou, ale to už asi souvisí s věkem (smích).

Dalibor Polák

datum narození: 24.2.1974
výška: 198 cm
váha: 95 kg
přezdívka: Kýsa
specializace: univerzál
smečařský dosah: 350 cm
blokařský dosah: 320 cm
volejbalové úspěchy: 1. místo v řecké lize
oblíbené jídlo: krkovička na grilu
záliby: fotografování, PC