A opět sem zamíří kompletní sdruženářská špička. Na vlastní oči budete moci sledovat nejen výkony čtveřice našich reprezentantů v čele s Pavlem Churavým, ale například i vedoucího Světového poháru Lamyho Chappuise z Francie nebo Itala Alessandra Pittina, vítěze lednových závodů v Chaux-Neuve ve Francii.

V Liberci se představí výpravy z 12 zemí. V nominaci je nyní 62 závodníků. Sdruženářská špička je nyní velmi vyrovnaná, o umístění rozhodují skutečně často centimetry a vteřiny. Svá želízka v ohni mají zejména Němci, Rakušané a Norové.

„Konkurence je velká. My se s ní samozřejmě chceme poprat a bojovat o co nejlepší umístění,“ řekl na adresu reprezentantů liberecké Dukly trenér Luděk Šablatura. Jeho svěřenci jsou pochopitelně rádi, že své výkony budou moci předvést před domácím publikem. Na to, zda to považují za výhodu, odpověděl nejzkušenější člen českého týmu, Pavel Churavý, druhý na Světovém poháru v Liberci v roce 2002 a pátý nejlepší sdruženář světa ze ZOH ve Vancouveru: „ Když startujeme ve světě, člověk je ve větším klidu, má větší možnost soustředění, než když je doma, ale výhoda to samozřejmě je. Vím, že když přijdou na závody známí, rodina, dokážu se vyhecovat k většímu výkonu,“ podtrhuje .

Liberec uvidí novinku

Organizátoři slibují návštěvníkům obou areálů vskutku atraktivní podívanou. Světový pohár v Liberci mimo jiné nabídne i novinku v podobě takzvané penalty race. „Tato forma závodu s hromadným startem se v letošním ročníku Světového poháru konala pouze dvakrát loni v prosinci v Lillehammeru a letos v únoru ve Val di Fiemme. Závodníkům se ve skoku neměří přesná délka v metrech a nehodnotí se ani styl. Dopadají naopak do různě vytyčených koridorů, které jim určí, kolik trestných koleček o délce 150 metrů navíc musejí absolvovat ti nejlepší žádné, ti nejhorší však čtyři,“ upřesňuje Michael Georgiev, místopředseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů.

Zajímavou podívanou nabídne právě sobotní hromadný start ve Vesci. „Bude to rozhodně divácky atraktivní závod na taktiku běžců,“ slibuje člen předsednictva FIS Roman Kumpošt. Na dvoukilometrové trati si totiž diváci udrží po celou dobu přehled o výkonech závodníků.

Tratě se po celý týden pečlivě připravují. V zásobě je 45 tisíc kubíků technického sněhu. Spolu se štědrou přírodní nabídkou zaručí dobré podmínky. Okruh si podle organizátorů budou moci o tomto víkendu vyzkoušet sami liberečtí.

„Lidé si mohou vyzkoušet trať svěťáku,“ zvou organizátoři, podle kterých se už příští týden také začnou testovat můstky na Ještědu. Odstartují finální úpravy dojezdu i nájezdové stopy na můstku HS 134, začne se připravovat zázemí jednotlivých týmů i další potřebné mobilní stavby. Ve středu se pak očekává příjezd přenosové techniky České televize, která bude vysílat oba závody přímým přenosem.

„V televizi to ale není úplně ono. Penalty race je kontaktní závod a pokud budou dobré povětrnostní podmínky, bude to do poslední chvíle pěkný adrenalin. To už se vyplatí být u toho,“ zve veřejnost trenér Luděk Šablatura.

Přijďte fandit domácím

Vstup do obou areálů bude na Světový pohár zdarma. Dopravu do areálu Ještěd zajistí kyvadlové autobusy, které vás zavezou do areálu z tramvajové zastávky Horní Hanychov (konečná linky č. 3). Jediný přístup do areálu bude možný po vrstevnicové „Televizní cestě“. Pro návštěvníky veseckého areálu bude otevřeno parkoviště u hřbitova.

Trénink a kvalifikační kolo Světového poháru začne už v pátek 24. února. Samotné závody začnou v sobotu skokanskou částí v 11.00 hodin na Ještědu, v hromadném startu se sdruženáři utkají ve Vesci ve 13.30. V neděli začíná skokanská část už v 9.00, ve 12.15 následuje běh. O umístění v první desítce budou kromě Pavla Churavého bojovat také Martin Dvořák, Tomáš Slavík a Aleš Vodseďálek.

Více na www.skiliberec.cz.