Red Bull Crashed Ice si jako nový druh adrenalinového sportu získává stále další příznivce. Jde o unikátní kombinaci bruslení a sjezdu čtyř závodníků na jedné trati naráz, kdy se na akci nečeká a napětí mezi soutěžícími je patrné od startovního výstřelu až po protnutí cílové pásky.

Ice cross downhill – česky „sjezd na bruslích v ledovém korytu“. Neuvěřitelná podívaná na jezdce řítící se rychlostí téměř 70 km za hodinu v těsné blízkosti diváků.

Pro amatéry křižující na svých bruslích rybník za chalupou nepředstavitelný úkol – dostat se do cíle bez zranění. Pro sportovce, kteří milují zimu a na bruslích tráví alespoň několik hodin týdně, však naprosto dokonalý „odvaz“. Atmosféru dokresluje i fakt, že se startuje až za umělého osvětlení. Nezapomenutelný zážitek pro všechny zúčastněné.

Red Bull Crashed Ice – včera, dnes a zítra

Otcem myšlenky na vznik tohoto závodu je rakouský fotograf a novinář Stefan Aufschnaiter. Od nápadu nebylo daleko k realizaci, a tak se závod poprvé uskutečnil v roce 2001 ve švédské metropoli Stockholmu, o rok později v rakouském Klagenfurtu a následně v americké Minnesotě.

Rok 2004 znamenal pro závod výrazný posun na východ až do ruské metropole Moskvy. Pražský závod v roce 2005 výrazným způsobem ovlivnil budoucnost této série. Závody se definitivně přesunuly do centra měst. Mezi pravidelnými účastníky se začali objevovat i čeští zástupci.

Kanadský Quebec bude hostit závod v roce 2009 počtvrté v řadě, dalšími hostujícími městy byly i finské Helsinky a švýcarský Davos. V nadcházející sezoně se Praha zařadí do kalendáře 7. února 2009 po boku Quebecu, Lausanne a Pittsburghu.

Pravidlo číslo jedna: bezpečnost

Bezpečnost jezdců i diváků – to je pravidlem číslo jedna pro závod Red Bul Crashed Ice, ať už se koná kdekoliv na světě. Pasivní bezpečnost závodníků zaručuje kompletní hokejová výzbroj včetně chráničů kostí, končetin i páteře. Helma ztlumí případný ledový polibek, rukavice ochrání prsty před ostřím bruslí soupeřů.

K závodu jsou připuštěni pouze zdatní bruslaři, kteří mají předpoklad na zdolání trati bez větších jezdeckých problémů. Jezdce od diváků oddělují mantinely – stejné jako známe z hokejových stadionů, neukázněné diváky od jezdců pak profesionální ochranka.

Závod je promítán na několika velkoplošných obrazovkách, umístěných podél trati, takže tlačenice kvůli dobrému výhledu většinou odpadají. Více informací a přihlášky na www.redbullcrashedice.cz či na infolince +420 724 452 767.

(ik)