Na můstku HS-137 ve švýcarském Engelbergu v 1. kole sobotního závodu Světového poháru Koudelka dokonce chvíli vedl a pak se držel 12. po letu na 130 metrů. Druhým skokem si mírně o 2 metry pohoršil.

„Sedlo mi to dneska, jen druhý skok jsem ještě trochu trhnul nahoru,“ vzkázal Koudelka pro web skiflying.cz. Jeho osobní kouč Luboš Plecháč byl na dálku potěšený: „Nebe a dudy oproti loňsku. Hlava se mu rovná. Vrací se ke stylu před dvěma lety, ten rytmus, odraz a jde do toho. Není to sice ještě klidný let, ale nepředbíhejme. Chceme, aby to v neděli potvrdil, pak by to bylo vynikající směrem k Turné.“

V tentokrát plnohodnotném závodě v solidních povětrnostních podmínkách potvrdil současnou nadvládu nad startovním polem čtvrtým vítězstvím za sebou Rakušan Thomas Morgenstern.

Poprvé v sezoně bodoval 26. Borek Sedlák z liberecké Dukly. „Už bylo potřeba se podívat do finále,“ radoval se. „Tady to byl pěkný závod díky jasnému počasí a divákům. Ale vítr tu sílí a slábne s každým skokanem, je těžké trefit ideální podmínky,“ dodal. „Ještě mu chybí kousek sebedůvěry a uvolnění, ale už se přibližujeme jeho letní kvalitě,“ pochválil ho trenér David Jiroutek.

Naopak podruhé ze šesti závodů zůstal za branami elitní třicítky Jakub Janda (35.). „Špatně se vyspal, měl postel jako kanoi a ani fyzioterapeut ho nedokázal dát dohromady,“ vysvětloval Jiroutek. Do bodované třicítky se nevešli ani Lukáš Hlava a Antonín Hájek (oba 42.), už kvalifikace byla konečnou pro Jana Maturu se zpožděným odrazem.

Morgenstern v druhém kole sebral vítězství Adamu Malyszovi z Polska, který před ním po prvním skoku vedl o čtyři desetiny bodu. Trojnásobný olympijský vítěz z Rakouska předvedl v součtu kratší skoky (135+135,5) než Malysz (137+135), ale po bodových přepočtech vyhrál o 2,2 bodu. Třetí v závodě skončil Fin Matti Hautamäki.

Neděle: Matura útočil na desítku

Větrná neděle v Engelbergu začala slibně, ale nakonec odvála českým skokanům naděje. Třetí závod Světového poháru v řadě na jednom místě přinesl bohužel dosud nejslabší výsledek sezony. Zaprvé: Jan Matura, autor nejdelšího skoku prvního kola (133,5 metru a 6. v pořadí), druhé úplně netrefil a zůstal „jen“ na 25. místě.

Zadruhé: Tím, že se ani jeden z jeho týmových druhů nedostal dál do elitní třicítky, český tým ztrácí jedno místo pro další periodu sezony. To znamená, že už na Turné 4 můstků smí postavit do jednoho závodu pouze pětici mužů na rozdíl od šesti doposavad. „Chybělo nám jen 5 bodů,“ povzdychl si trenér David Jiroutek. „Pánbůh u nás vsadil všechno na jednu kartu,“ komentoval ještě Maturův let. Spolu s ním využil skvěle podmínek Němec Hocke, naopak těsně za nimi Koudelka už dostal stopku. „Větrný koeficient s malým odečtem už nepomohl. Plus body jsou k ničemu a maličká chybička tě nepustí dál,“ říkal trenér.

Ve švýcarské ruletě prohráli i Hilde, Romören nebo Ito, naopak radoval se Korejec Choi, či Bulhar Žografski. Maturova šance padla na kótě 119,5 metrů, druhé nejkratší ze všech finalistů. „Byl trošku nervóznější, tři dny se mu tady nedařilo. Bylo to hop nebo trop,“ dodal Jiroutek. Janda skončil sedmatřicátý, Koudelka dvaačtyřicátý a Hlava hned za ním. Hájek a Sedlák vypadli v kvalifikaci. Zvítězil Rakušan Andreas Kofler, jenž ukončil vítěznou sérii svého krajana Thomase Morgensterna.

Český tým bude společně trénovat ve středu a ve čtvrtek v Liberci. Pak si chlapci užijí Vánoce a příští pondělí vyrážejí na Turné. „O dvou jménech mám jasno, ostatní ještě probereme,“ prohlásil trenér o nominaci.