Motto závodu je jasné: Pádluj a běž!!! Své o tomto neobvyklém závodu ví Hynek Preisler z Liberce, který se jej zúčastní po dvanácté: „Baví mě to a chci vyhrát, minule jsme s parťákem byli druzí. Letos pojedeme opět spolu a rádi bychom zopakovali loňské druhé místo.“ Čtyřicetiletý Hynek pojede tedy s Rostislavem Závadským a těší se, že na trať vyrazí jako poslední. „Nikdo nás tedy nemůže předjet, a to je na psychiku důležité,“ říká Hynek, který stav na toku nesleduje, a je mu jasné, že se musí vyrovnat s jakoukoli výškou řečiště.

Ilustrační fotografie.
Nový ročník fotbalu se hlásí

„Člověk si stejně z Proseče do Liberce moc nezapádluje, spíš furt taháte loď, brodíte se, lezete přes jezy,“ přiznává. V začátcích absolvoval Preisler závod za 11 hodin. „Záleží na stavu vody. Když je jí v Nise víc, tak se závod zrychluje a ti nejlepší dávají čas od 4 hodin,“ dodává Liberečan k 19. ročníku vodácko-běžeckého drsňáckého závodu korytem Nisy.

Závodníci se musí vyrovnat s řadou překážek, která jim řeka připraví. A hlavně nesmí ztratit loď.Zdroj: Jaroslav Appeltauer

Traťový rekord časem 4:31:58 hodin z roku 2013 drží Jan Pavliš a Petr Jonáš z Liberce. Vítězové letošního zápolení se mohou těšit na finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun. Start Nisamarathonu v Proseči je od 8 hodin a posádky vyrážejí po dvouminutovém intervalu. Během závodu nesmí účastníci a lodě opustit koryto řeky. V Trojzemí se čeká vítězná posádka kolem půl druhé odpoledne.

Zleva: Milan Vágner a Ladislav Kohout
Liberečtí veteráni jsou slovenskými mistry v judu