"Jak víte, na počátku loňského roku jsem musela kvůli zdravotním problémům přerušit svoji sportovní kariéru. Nastalo pro mě asi nejtěžší období v životě. Všechno se tak nějak sešelo a já jsem byla rozhodnutá s biatlonem definitivně skončit. Během té nucené pauzy jsem si uvědomila spoustu věcí, vyčistila jsem si hlavu, odpočinula si a nabrala novou sílu. K mému překvapení začaly zdravotní problémy ustupovat. To byl důvod, proč jsem si řekla, že své rozhodnutí o konci kariéry ještě zvážím," uvedla Koukalová v úvodu prohlášení. 

Dvojnásobná mistryně světa však zároveň konstatovala, že si po nuceném vyskočení z biatlonového kolotoče uvědomila, kde jsou skutečné hodnoty, které mají pro život smysl a které ne. "Najednou jsem pociťovala radost a štěstí, nepotřebovala jsem vyhrávat závody. Uvědomila jsem si, že sportovní výsledky nebo vidina nějakého pomyslného vítězství nemusí nutně znamenat šťastný a spokojený život," dodala. 

Zdlouhavé rozhodování

To vše ji vedlo k dlouhému, možná až zdlouhavému, rozhodování. "Dnešní krok pro mě není jednoduchý, ale já jsem se rozhodla svoji sportovní kariéru definitivně ukončit. Jsem přesvědčená o tom, že je načase vydat se na další životní etapu, na kterou já už se hrozně těším," vysvětlila Koukalová. 

Posledním soutěžním vystoupením Koukalové byl závod Světového poháru s hromadným startem v březnu 2017 v Oslu. Obsadila v něm druhé místo. Olympijskou sezonu pak musela vynechat kvůli potížím s achilovkami a přetížení lýtkových svalů a nezávodila ani v té další.

V období závodní nečinnosti vydala knihu s názvem Jiná Gabriela Koukalová, která mapuje její sportovní život a která v mnoha směrech rozvířila nejen biatlonové vody.