Florbal je v Liberci na vzestupu a zažívá skvělý rok. Daří se A-týmu, který po dvou sezonách, kdy bojoval v baráži o udržení v nejvyšší soutěži, míří do play-off mezi osmičku nejlepších a zahraje si o titul. Dále se daří mládežnickým kategoriím a co ještě? Do širšího výběru reprezentačního výběru se dostala i pětice hráčů z FBC Liberec. Reprezentační akce na začátku února se zúčastní Ondřej Volejník, Martin Čermák, Šimon Stránský, Vladimír Trčka a Tomáš Pšenička. Z výběrových tréninků vzejde 20 nominovaných na mezinárodní turnaj, který se uskuteční v dubnu v Chomutově. A navíc, obránce FBC Liberec a trenér mládeže Matěj Klucho dostal nabídku trénovat reprezentační výběr U-17, kterou s radostí přijal.

Jak jste k pozici reprezentačního trenéra dostal?

Pozice hlavního trenéra mi byla nabídnuta hlavním metodikem Českého florbalu Markem Chlumským, který zná moje trenérské působení v klubu i u výběrů libereckého kraje. Pravděpodobně se mu moje práce s mládeží zamlouvala, proto mě oslovil. Představil mi předpokládaný zbytek realizačního týmu a já jsem mu velmi rád potvrdil svou účast na projektu reprezentace U17.


Jaký přehled máte o hráčích ročníku 2002 a 2003, se kterými budete pracovat?

Dorostence v klubu trénuji již třetím rokem, takže mám velmi dobrý přehled o hráčích tohoto ročníku v regionech, kde s Libercem hráváme. Samozřejmě znám mladé hráče i z akcí, které jsem v minulosti absolvoval, zejména z letních kempů, ať už zájmový Peaches nebo Rookie Camp, či Kemp talentované mládeže v Jičíně. Spousta skvělých dorostenců navíc hraje juniorskou soutěž, se kterou jsem taky ve styku.

Co pro Vás osobně tato pozice znamená?

Je to pro mě splnění tajného snu vést reprezentační výběr České republiky. Rozhodně je to i impuls do další poctivé práce. Vždy mě bavilo trénovat ty nejlepší, proto pro mě byla čest vést regionální výběr dorostenců. Nyní budu mít k dispozici výběr ČR, to zní přímo skvěle.

S kým budete spolupracovat v realizačním týmu?

Nejbližší osobou pro mě bude Honza Třískala, který obsáhne jako asistent trenéra sportovní i některé organizační věci. Florbalovou část a videorozbory bude mít na starosti Michal Jedlička. Trenérský tým bude navíc spolupracovat s Joonasem Naavou z finského klubu Ëra Viikingit. Joonas bude naším „mentorem“, těšíme se, že našemu výběru pomůže jiným pohledem než tím českým. Vedoucím družstva bude Marek Michálek.

Jaká je hlavní myšlenka reprezentace U17?

Hlavní myšlenkou je příprava nejtalentovanějších mladých hráčů na mezinárodní úroveň. Trénovat a vštěpovat hráčům návyky a detaily ve hře, které jsou běžné na mezinárodní scéně.

Kam byste zařadil mládež FBC Liberec ve srovnání s tou v České republice?

Zajímavá otázka. V kategoriích, ve kterých podle mě už sportovní srovnání něco znamená (dorostenci / dorostenky a výše), jsme podle mého názoru těsně za elitní šestkou klubů, které vnímám jako nejsilnější. Rádi bychom v budoucnu hráli „nejvyšší ligu“, což by letos mohlo být k vidění například u dorostenců, kteří budou mít mimořádně silný ročník.

Finálový turnaj se uskuteční v dubnu v Chomutově, to bude velká zkušenost, že ano?

Určitě, moc se na to těším. Poprvé v životě si vyzkouším trénovat národní tým. Navíc v širokém realizačním týmu, což většinou v klubech nebývá pravidlem, takže se těším i na spolupráci, rozdělení rolí a vedení mužstva přímo v utkání. Myslím si, že už mám nějaké zkušenosti, jak jako hráč, tak také trenér. Věřím tedy, že své vědomosti dokážu předat.