Tři tituly mistryň ČR, bronz a rekord mistrovství. To vše se podařilo získat na halovém MČR žactva, které hostila Ostrava, Anetě a Tereze Markovým z AC Turnov. Zlatý double vybojovala Aneta na trati 60 metrů překážek a skoku dalekém. Titul mistryně a rekord šampionátu získala Tereza v běhu na 300 metrů, ke kterému přidala bronz z šedesátky. Společnými silami zajistily svěřenkyně Filipa Horkého turnovskému klubu primát na žákovském šampionátu v zisku cenných kovů. MČR se dále zúčastnili běžci Jakub Novotný a Filip Drda, dále pak štafeta žákyň.

Turnovská atletika je při vrcholných republikových akcích tradičně úspěšná. Potvrdil to i únorový šampionát.
Medailový vstup do halové sezony. Turnovští chodci vezou z MČR zlato i stříbro

Aneta Marková zahájila svou cestu za prvním zlatem na překážkách v sobotních rozbězích, kde i přes technické problémy dokázala uhájit druhé postupové místo pro finálovou účast. O hodinu později nastoupila v sedmé dráze, mimo oblast favoritek na cenné kovy, na start finálového běhu. Po opakovaném startu Aneta vystřelila bok po boku s favoritkami soutěže. Rozhodující chvílí bylo její zrychlení ve druhé půlce trati, kdy předběhla své soupeřky a proběhla cílem jako mistryně ČR ve vyrovnaném českém výkonu roku a obrovském osobním rekordu 8,71 s.

Tereza a Aneta Markovy s trenéremTereza a Aneta Markovy s trenéremZdroj: AC TurnovDruhý titul se Anetě podařilo získat ve skoku dalekém. Již od prvních pokusů se pohybovala na medailových příčkách. Svůj nejdelší pokus si nechala až do finálových sérií, kdy ve čtvrtém pokusu dolétla do vzdálenosti 571 centimetrů, což byl další obrovský posun osobního rekordu a nový nejlepší český výkon roku. Na tento skok už žádná ze soupeřek nedokázala odpovědět, což znamenalo pro Anetu zlatou medaili.

Neméně úspěšně se dařilo Tereze Marková, která zahájila mistrovství posunem osobního rekordu na 60 metrů v rozběhu na 7,76 s. Následně ve finále dokázala držet krok s favoritkami a ve velmi vyrovnaném doběhu ztratila pouhé tři tisíciny na druhé místo, když proběhla cílem s Ellou Pohunkovou (Atletický klub Zlín) shodně v osobním rekordu 7,73 s. Tento bojovný výkon vynesl Tereze bronzovou medaili.

Ve své hlavní disciplíně, jíž je běh na 300 metrů, si v sobotních rozbězích v klidu doběhla pro postup v nejrychlejším rozběhovém čase. V nedělním finále šla již do závodu na plno, kdy své soupeřky po méně jak 150 metrech nechala za sebou a zbytek závodu byl pouze soubojem s časem. Tereza v cílové rovince měla již velký náskok a po protnutí cílové čáry získala kromě titulu mistryně také rekord mistrovství časem 39,35 s (starý rekord 39,69 s) a druhé místo v dlouhodobých českých tabulkách.

„Holky dosáhly obrovského úspěchu, který jsem ani já nečekal. Vyhecovaly se ke skvělým výkonům a ty medaile jsou jejich odměna za práci na trénincích. Doufám, že je tento úspěch povzbudí do letní sezóny a dalších let,“ zhodnotil vystoupení svých svěřenkyň trenér Filip Horký.

Finálové umístění zaznamenala také štafeta žákyň na 4 x 200 metrů ve složení Aneta Loudová, Nela Vaníčková, Aneta Marková a Tereza Marková, která proběhla cílem na celkovém 6. místě v novém oddílovém rekordu 1:46,22 minut.

Na 8. místě doběhl ve skvělém osobním rekordu 10:08,96 minut běžec Jakub Novotný na trati dlouhé 3000 metrů. Stejnou distanci absolvoval také 14. Filip Drda (10:34,94 min.).

Úspěšná štafeta turnovských žákyňÚspěšná štafeta turnovských žákyňZdroj: AC Turnov