V Hradci Králové se konal jeden ze dvou největších turnajů karate v republice – 12. Grand Prix Hradec Králové. Tohoto mezinárodního turnaje se každoročně účastní stovky závodníků z celého světa. Mezi více jak 700 závodníky byli v Aldis centru zástupci Slavie TU Liberec, kteří potvrdili, že mají i na zahraniční konkurenci.

Tereza Matějková v kategorii kumite ženy do 50 kg využila turnaj jako přípravu před mistrovstvím Evropy v Curychu WKF a následující mistrovství světa WKC, které bude 20. - 22. května v liberecké Tipsport areně. Třetím místem vybojovala body pro liberecký oddíl do celkového hodnocení a navázala tak na již položený bodový základ, kterým bylo druhé místo Lukáše Vika v kategorii Kata dorostenci.

Úspěch libereckého karate podtrhl třetím místem Filip Dittrich, když v kategorii Kumite dorostenci do 52 kg porazil mistra ČR mladoboleslavského Víta a dosáhl na celkově skvělé 3. místo.

Liberec měl také tři zástupce, benjamínka Tomáše Dittricha a dva již zkušené závodníky, i když jen v žákovských kategoriích, kde oba potvrdili své ambice, které pro tento rok mají. Tomáš Dittrich sbírá své první zkušenosti na takto velkých turnajích, ale i přesto se umí prosadit. Potvrzením je jeho postup v Kata, kde došel až do 3. kola. V Kumite vyhrál rovněž dvě kola a soutěž opustil až po prohře ve 3. kole, kde oko rozhodčích jakoby mělo šedý zákal…

V kategorii Kata mladší žáci si nadělil dárek k 11. narozeninám Matěj Říha. Vítězstvím, které bylo v Hradci Králové jeho první, minulé dva roky zde na metu nejvyšší nedosáhl, potvrdil svou vedoucí pozici této kategorie u nás. Odpoledne pak bylo důležité pro kontrolu výkonnosti Kateřiny Luxemburgové. Kačka přestala startovat v soutěžích Kata a nadále se soustřeďuje jen na Kumite. Že jí soustředění se jen na jednu kategorii prospívá, ukázala v odpoledních bojích, kde získala bronzovou medaili za Kumite starší žákyně + 50 kg. Celkově si tak karatisté Slavie TU Liberec přičetli body za jedno vítězství, jedno druhé a tři třetí místa.

I tak to však ještě nebylo vše. Vítězství Říhy nebylo jediné, kterým si dal narozeninový dárek zosobněný mimo jiné pohárem 3,5 kg těžkým. Pořadatelem turnaje jsou již tradičně oceňováni nejúspěšnější karatisté ČR za loňský rok. V Hradci Králové tak ocenili i Matěje Říhu (6x mistr ČR, vicemistr světa WKC 2010) za jeho celoroční výsledky v závodech v roce 2010, ve kterém vybojoval nejvíce bodů v kategorii Kata mladší žáci a stal se tak TOP závodníkem roku, ale stále to nebyly všechny důvody pro radost liberecké Slavie.

Třetí ocenění převzal Matěj pro všechny žákovské kataře oddílu, kteří svou snahou v loňském roce přispěli s vybojovanými body do celkového součtu, ve kterém se Slavia TU Liberec stala nejúspěšnějším týmem v kategorii Kata žáci. Závodníci Říha, Vik, Dittrich, Blín, Hájková, Čeřovský, Kočí, Taušová tak odsunuli na další pozice všechny ostatní týmy z ČR.

A co na to vítězný Říha? „Karate mě samozřejmě baví a moc. V tomto sportu nejste nikdy ten bez chyb, jen jich uděláte nejméně nebo se prostě nejvíce celkově líbíte rozhodčím. Učím se tedy nové katy a snažím se odstraňovat další a další chyby.“ Trénuje 2x týdně ve Slavii Kumite a 2x týdně dojíždí na tréninky do Prahy k panu Keslovi do oddílu Kesl-.ryu, kde cvičí kata.

Oslavenec se těší na Mistrovství světa v karate seniorů WKC, které bude v Liberci. „Přijedou nejlepší závodníci z celého světa a hlavně moji kamarádi z reprezentace. Moc se těším na tu atmosféru, kterou jsem si sám užil loni v Itálii a doufám, že se na karate přijde podívat hodně lidí. Všechny tímto moc zvu k podpoře naší reprezentace,“ říká Matěj Říha.