Liberecký oddíl s nejdelší historií v karate v našem kraji se opět blýskl skvěle připravenými závody pro malé bojovníky a bojovnice od sedmi do třinácti let. Pozvaní byli úplní začátečníci a také závodníci s bílými a žlutými obi (pásky), tedy nejnižšími technickými stupni. Celkově se přihlášení karatisté utkali ve 36. kategoriích. Podle rozlosovaných pavouků se pak udělovala dvě třetí místa, druhé a samozřejmě vítězné první místo v každé kategorii. Většina dětí tedy odcházela s diplomem, medailí, pohárem a drobnými dárky a hlavně s větším sebevědomím a naprosto rozzářenou tváří.

„Každoročně nás baví zapálenost závodníků a snaha o umístnění. Karate-do je cesta ducha, nejenom nějaké praní na ulici. Jde nám o to, aby se už mladí žáci bojových umění učili řádu a disciplíně a samozřejmě obraně, čímž karate je.“ Uvedl ředitel závodu Bohumil Koloc, 6.dan a hlavní trenér domácího oddílu.

Mezi závodníky jsme mohli vidět členy již zmíněného pořádajícího oddílu USK Slavia Liberec, Shotokan Karatedo Litomyšl, Shotokan Sport Centrum Česká Lípa, Kamikaze Mladá Boleslav a Karatedo PSK Olymp Praha. Soutěžilo se dle platných pravidel WKF v kategoriích Karate Agility, Kihon Ido, Kata Beginners a Kumite Ballon.

Mezi rozhodujícími se objevili licencovaní rozhodčí a zkušení závodníci zúčastněných oddílů.

„Nejvíce mě zaujalo, jak malí bojovníci fiktivně útočili na pěnový balón v kategorii Kumite Ballon, musí být aktivní a mít pestrou škálu technik, které použijí, zároveň ale zmíněný balón nesmí sestřelit, v tu chvíli by prohráli. Pro mne jako klasického kumiťáka (kumite boj ve dvou) bylo naprosto úžasné sledovat kolik talentů se objevilo v nové nastupující generaci. Moc jsem si to užila.“ uvedla Olga Kopalová, bývalá mnoholetá členka státní reprezentace a trenérka domácího oddílu.

Zvláštní cenu ještě získali Jakub Jaroš a Claudia Jenčiová jako ocenění domácího oddílu v kategorii Talent roku. Jaroš v pokročilých a Jenčiová v začátečnících.

Liberecký oddíl USK Slavia karate byl založen již v roce 1972. Je tedy nejstarším oddílem karate v Libereckém kraji. Vychovalo se zde stovky skvělých závodníků, kteří reprezenovali Česko i ještě tehdejší Československo v národních týmech. Tisíce mladých bojovníků se zde naučilo cestu pokory a disciplíny. Pod vedením zasloužilého mistra sportu a 6. dana Bohumila Koloce tým karatistů připravuje i další nábor nových členů na září 2024.