Před dvěma týdny pracoval reprezentant z divoké vody Lukáš Kubričan jako media atašé na Světovém poháru v letech na lyžích v Harrachově. Týden poté v Liberci na běžeckém KAJOT Ski Sprintu stavěli vyhřívané stany pro VIP a diváky dva kanoističtí mistři světa na hladké vodě – Martin Rajnoch a Viktor Jiráský. A kanoista z divoké vody Stanislav Ježek jako videorozhodčí „vyřídil“ jednoho z favoritů, Rusa Peťuchova.

„V byznyse je mnohem tvrdší konkurence, a hlavně nečistší, než ve sportu,“ vypráví 25letý Rajnoch. Bývalý juniorský šampion na C2 spolu se Šlocarem musel skončit s kanoistikou kvůli dvěma operacím srdce. Teď už hraje „jen“ ragbyovou ligu za Petrovice. „Týmový sport mě naplňuje úplně jiným způsobem. Po půl roce jsem se sám sebe ptal, jak jsem mohl tak dlouho vydržet jako samotář na lodi.“ Měl zakázkovou výrobu na nábytek a před dvěma lety s partnerem Martinem Syrovátkou založil firmu Marty´s, která se zabývá stavbou velkokapacitních stanů pro sportovní podniky nebo hudební festivaly.

Dělají třeba snowboardový SnowJam, bikový Špindl opening nebo eurofestivaly, zaměstnávají patnáct lidí. „Sport mě baví nejvíc, to je jasný,“ říká Rajnoch, bratr fotbalového reprezentanta, který působí v tureckém Ankaragücü. „Už jsem se bavili o tom, co bychom vymysleli společně, až se jednou vrátí…“

Viktor Jiráský získal titul juniorského mistra světa také na deblu, ale o pár let dřív, s Machačem. A oba pak ještě s Doktorem a Netušilem dobyli dospělou evropskou medaili na čtyřce. Stále jezdí na dračích lodích. Vyučený kuchař vedl podnik na Palackého náměstí, pak skončil. Až ho zaměstnal Rajnoch, kamarád z podolské loděnice KVS. „Bude dělat obchod, je kreativní, vyzná se,“ chválí ho.

Ježkova počítačová firma teď na veseckých lyžařských tratích zajišťovala roli videorozhodčích. A její záznam potvrdil, že Rus Peťuchov v jedné zatáčce čtvrtfinálové jízdy vyjel z vyznačeného koridoru. „Trénuju a taky musím vydělávat,“ usmál se vítěz dvou závodů Světového poháru Stanislav Ježek. Za pár dní se chystá na víc jak měsíční pobyt do Austrálie, na olympijský kanál do Penrithu u Sydney. „Beru celou rodinu. Padne na to můj roční výdělek, ale kdy se tam s nimi dostanu? A zůstat pět týdnů bez nich sám se mi nechce,“ vysvětlil 34letý sportovec.

(ton)