Závod juniorů ve skoku na lyžích se odehrál pod Ještědem na můstku HS 100 za umělého osvětlení, mrazivé teploty, mírného sněžení a také pod dohledem polské legendy Adama Malysze. Nastoupilo do něj celkově 65 závodníků včetně několika skokanů se zkušenostmi ze závodu Světového poháru.

V prvním kole všem svým soupeřům ulétl Slovinec Jaka Hvala, který předvedl skok dlouhý 103 m a do finále postoupil z prvního místa. Za ním se seřadili Muranka z Polska a Kraft z Německa, kteří předvedli výkony o délce 101, resp. 99 m.

Českým fanouškům udělal největší radost Vojtěch Štursa, jenž se kvalifikoval do druhého kola zásluhou skoku dlouhého 94,5 m. Do finále postoupil i další z Čechů Tomáš Friedrich. Ve finálovém kole občas pozlobil závodníky vítr.

I přesto byly k vidění výborné výkony. Ten nejlepší předvedl stejně jako v prvním kole Slovinec Hvala a zaslouženě získal juniorské světové zlato. Drobné zhoršení oproti prvnímu kolu zaznamenal Vojtěch Štursa, jemuž to však i přesto stačilo na 17. místo, což byl zároveň nejlepší český výsledek v závodě. Tomáš Friedrich z Ještědu Liberec obsadil konečné 26. místo.

Výsledky skoky na lyžích junioři, HS 100 (65 účastníků): 1. Hvala (Slovinsko) 283,5 b. (103 + 102), 2. Muranka (Polsko) 264 (101 + 96), 3. Kraft (Rakousko) 258,5 (99 + 95,5,… 16. Štursa 235 (94,5 + 90), 26. Friedrich 223 (92 + 88,5), 35. Souček 108,5 (88,5), 55. Sakala (všichni ČR) 81 (79).

Na snímku skáče ruský junior Vladislav Bojarincev, doplachtil na značku 92 metry. Foto: Marcel Kratochvíl