Na start se postaví a změří mezi sebou síly pouze profesionální závodníci. I pro ně to bude nová zkušenost, jelikož se budou muset obejít bez přítomnosti diváků. Během závodu neuslyší jejich fandění a po příjezdu do cíle nebudou za svůj výkon odměněni mohutným potleskem. „Je nám to neskutečně líto, že to nakonec takto dopadlo, ale pojďme společně dodržovat pravidla, ať je epidemie brzy za námi,“ řekl za organizátory Richard Valoušek.

Obec Bedřichov bude v neděli od 6 do 10.15 hodin úplně uzavřená. Do místního stadionu se nedostane nikdo kromě závodníků a členů organizačního týmu. „Rádi bychom poprosili fanoušky, aby se nepohybovali podél trati a respektovali bezpečí a zdraví sportovců,“ dodal Valoušek.

Zájemci ale o jednu z největších sportovních událostí nepřijdou, budou ji moci sledovat z pohodlí domova prostřednictvím České televize, kde nebudou chybět živé vstupy, komentáře či rozhovory. Diváci si mohou zkrátit čekání videozáznamy předchozích ročníků v iVysílání České televize a historii největšího závodu amatérských běžkařů si připomenout na ČT edu.

Jak vypadají medaile?

Pořadatelé nepodcenili ani bezpečnostní opatření. K rouškám a dezinfekci přidali pravidelné testování na koronavirus, které probíhá v horském hotelu Jelínek. „Používáme antigenní testy. Všichni, kdo jsou na stadionu, od rozhodčích přes novináře až po pořadatele a sportovce, jsou testovaní,“ upřesnil ředitel Ski klubu Jizerská 50 Martin Koucký. Uznávají i výsledek předložených testů, které ale nesmí být starší než 48 hodin.

Do terénu vyrazí i policejní hlídky, aby dohlédly na bezpečnost silničního provozu i na dodržování vládních nařízení. „Policisté se zaměří na kontrolu ubytovacích zařízení a ve spolupráci s organizátory závodu budou dohlížet na veřejný pořádek,“ sdělila mluvčí policie Dagmar Sochorová.

Řidiči musí v neděli od 6 do 9 hodin počítat s uzavřením některých příjezdových cest do hor, ať už se jedná o silnici z Desné na Souš, z Horního Polubného na Jizerku či silnici z Bílého Potoka na Smědavu. K dispozici nebude ani centrální parkoviště a parkoviště Maliník. Policie vyzývá motoristy k respektování přechodných dopravních značení a dalších opatření, která mají za cíl zajistit bezpečnost a plynulost provozu. „Zaparkovaná auta, která budou vytvářet překážku v silničním provozu, budou na náklady jejich majitelů z komunikací odstraňována odtahovou službou,“ dodala Sochorová.

Virtuální závod si užívají i legendy

Jelikož Jizerskou 50 dělá unikátní hlavně účast „hobíků“, rozhodli se pořadatelé pro ně uspořádat virtuální závod. „Alespoň na dálku budeme moct navázat na více než padesátiletou tradici a uctít tak památku horolezců z Expedice Peru 1970,“ podotkl Koucký. Virtuální závod proběhne do 28. února a všichni registrovaní na 54. ročník jsou automaticky přihlášeni i na novou podobu a brzy mohou očekávat startovní balíček.

„Až domů od nás každému dorazí křišťálová medaile, startovní číslo, pamětní medaile a mnoho dalších dárků,“ doplnil Richard Valoušek. Virtuální závod také otevírá brány všem ještě neregistrovaným účastníkům. Zúčastnit se mohou zájemci nejen na běžkách, ale také na kole, bruslích, během, či chodci, jak bude libo v rámci volného závodu. „Letošního ročníku se tak budou moci zúčastnit zájemci z celého světa bez nákladného cestování. Nabízí se tedy otázka, nepadne-li rekord v počtu účastníků virtuálního závodu tak, jako loni padl účastnický rekord přímo v Bedřichově,“ dodal Valoušek.