Sedmapadesátiletý Jiří Štol byl spolu s Jaroslavem Hřebíkem a Stanislavem Vajčnerem vyhlášen v anketě FAČR neprofesionálního fotbalu top trenérem dorostu za rok 2011. Pro Liberecko jistě kvalitní ocenění.

Vyznamenaný patří k těm trenérům, kteří mají tzv. něco odkopáno. Štol přišel v roce 1978 do Slovanu Liberec z pražských Bohemians a pod Ještědem odehrál více jak deset sezon. V závěru své hráčské kariéry trénoval mládež a také působil u áčka dospělých. „Určitě to není ohodnocení za loňský rok, ale za celou dobu, co se mládeži věnuji, za jedenáct let,“ potvrdil oceněný Štol.

Jak jste začínal svoji trenérskou dráhu?

Někdy kolem roku 1988. U mládeže. Pak jsem přešel k dospělým, kde to byly začátky s trenérem Krejčím a později Kohoutem, jako jejich asistent. Střídal jsem to s přestávkami mezi dospělými a mládeží při zaměstnání v Sazce a Fortuně. Natrvalo jsem do fotbalového trénování vnikl s příchodem Vlasty Petržely, v roce 1993. Ten v roce 1995 odešel do Sparty a já dvě sezony trénoval áčko Slovanu. Následoval rok ve Viktorii Žižkov s Bielikem a přes dva roky jsem jezdil trénovat do Varnsdorfu. Od roku 2001 jsem zde na Libereckém krajském fotbalovém svazu jako profesionální trenér mládeže a také jsem vypomáhal ve Slovanu u mládeže.

Také jste byl trenérem reprezentace.

Nejdřív jsem působil u nynější „19“, která získala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy. Prakticky jsem byl u jejího zrodu rok s trenérem Křečkem, tenkrát to byla „16“. Poté jsem vzal nově tvořící se „16“ jako hlavní trenér. Tu jsem měl dva roky: vyhráli jsme dvě kvalifikace v Minsku a v Břeclavi. Postoupili jsme na mistrovství Evropy, kde jsme celkově skončili šestí. Následně jsem u reprezentace ČR 17 skončil, protože borci přecházeli do „18“ k trenérovi Hřebíkovi. Navíc s příchodem trenéra Fitzela nastala nová koncepce u mládežnických výběrů, kdy je u každého výběru profesionální trenér.

Nyní jste zaměstnancem FAČR v působnosti Libereckého kraje.

Ano. Mám na starosti krajské žákovské výběry (U13, U14, U15), plus se podílím na chodu mládežnického fotbalu v rámci kraje, školení atd. Ve Slovanu již žádnou funkci nemám.

Nebylo by tedy na škodu mít pod hlavičkou LKFS ještě krajský výběr dorostu?

Určitě ano, alespoň by byl lepší přehled alespoň v kategorii mladšího dorostu.

Roky jste trénoval dospělé. Nechybí vám to?

Abych řekl pravdu nechybí. Už jsem z toho vypadl a zaměřil se na mládež, takže mě to fakt neschází.

Váš syn se také vydal na trenérskou dráhu.

Trénuje mladší žáky ve Slovanu Liberec, ročník 2000. Tam mu trochu pomáhám, ale již je samostatný, přípravy si dělá sám.

Dorostenecký fotbal (bez pořadí):

Jaroslav Hřebík (reprezentace do 19 let),
Jiří Štol (KFS Liberec),
Stanislav Vajčner (1. FC Slovácko).