V pondělním 5. kole narazil na největšího favorita soutěže, Socar z Ázerbájdžánu. Ten je složen z hvězd světového kalibru bývalý mistr světa Topalov hrál až na 3. šachovnici, na 4. šachovnici za ně hraje Griščuk, aktuální mistr světa v bleskovém šachu.

Přesto Bor dlouho držel nerozhodný výsledek a chvíli dokonce sahal po zápasové výhře. To když Hráček přehrál na 6. šachovnici Sutovského. V tu chvíli se již zdálo jasné, že osud zápasu rozhodne divoká partie na 5. šachovnici mezi Bartelem a Američanem Gatou Kamským.

V nepřehledné pozici a v oboustranné časové tísni udělal nakonec rozhodující hrubou chybu Bartel. Zbývala již jen partie Lázničky s bývalou světovou jedničkou Topalovem z Bulharska, ve které tahal borský hráč za kratší konec. Topalov prokázal své kvality a dotáhl svůj tým ke konečné nejtěsnější výhře 3,5:2,5 .

„Tato porážka nás velmi mrzí, opravdu jsme nebyli daleko od senzace," povzdychl si po zápase předseda Šachového svazu ČR a viceprezident novoborského klubu Viktor Novotný.

Soutěž končí ve středu.