Cenu absolutního vítěze získal vítěz kategorie B Jan Žák z Vem Camará Capoeira Liberec, kterému se poprvé v historii této soutěže podařilo bodově překonat kategorii A. Nejvíce finálových příček obsadil Liberec. Poměřit své síly přijely děti z Olomouce, Hradce Králové, Jablonce nad Nisou, Liberce, Komárna a Mladé Boleslavi.

V soutěži startovaly děti od 6 do 14 let, rozdělené do tří věkových kategorií A, B a C. Celkově jich startovalo osmdesát šest. Výsledky kategorie C: 1. Matyáš Tomín (Liberec), 2. Žaneta Chytrá (Komárno), 3. Petr Komárek (Liberec),… 6. Johana Holečková, 8. Josef Šturma, 9. Šárka Novotná, 10. Vojtěch Žák, všichni z Liberce. Kategorie B: 1. Jan Žák (Liberec), 2. Viliam Kováč, 3. Vojtěch Dušek (oba Jablonec), 4. Jakub Stavinoha, 7. - 8. Jan Šťastný, 10. David Mareš, všichni Liberec. Kategorie A: 1. Daniel Jančo, 2. Matěj Šefčík, 3. Jaroslav Janda, všichni Liberec,… 5. - 6. Hynek Fuchs, 8. Erik Čema, oba Liberec.

Soutěž v sólech - kategorie C: 1. Matyáš Tomín (Liberec), 2. Anna Sofia Svoren, 3. Žaneta Chytrá, obě Komárno. Kategorie B: 1. Viliam Kováč (Jablonec), 2. Jan Žák (Liberec), 3. Richard Dombi (Komárno). Kategorie A: 1. Hynek Fuchs, 2. Daniel Jančo, 3. Matěj Šefčík, všichni Liberec.

Hosty soutěže byli Contra Mestre Paçoca a Professor Batata. Dětská mistrovství jsou obvykle divácky nevídanou podívanou a ani letos tomu nebylo výjimkou. Podle slov patrona soutěže Contra Mestre Paçocy, patří české děti mezi světovou špičku. Díky vedení profesionálních trenérů z České asociace Capoeiry se každý rok posouvá úroveň mistrovství o velký kus dál.

Pro vítězného Jana Žáka to byl po téměř tříletém tréninku první závod a hned hodně úspěšný. Honzovi je 11 let a do capoeiry ho přivedl kamarád. „Bavilo mě to hned a navíc se naučím sebeobranu. Trénujeme s Tomášem Zummerem třikrát v týdnu po hodině v malé tělocvičně na strojní průmyslovce,“ říká novopečený mistr.

Žák je v kategorii A, což je mládež od 12 do 14 let a přitom je ještě rok pod limitem, ale na závodech startoval ve své kategorii - béčku (9 - 11 let). „Nasbíral jsem víc bodů než áčkaři, a proto jsem vyhrál,“ podotkl. V soutěži s ním startoval ještě jeho bratr Vojtěch, který byl v nejmladší kategorii C desátý.

Vítězný Žák se vedle capoeiry věnuje také čtyři roky basketbalu, kde hraje za Kondory Liberec 2000. Věkem ještě mladší minižák hraje za starší minižáky a jeho Kondoři to mají v této věkové kategorii dobře rozjeté, protože míří na mistrovství republiky.

„Mohli bychom se dostat na třetí místo, protože loni jsme byli vicemistry a porazil nás jen Josefov ve finále. Ostatní zápasy jsme vyhráli,“ říká mladý sportovec, který je v capoeiře držitelem oranžového pásku. „To je můj druhý pásek, ale přeskočil jsem mezitím tři, takže je to vlastně pátý,“ dodává nadějný sportovec Jan Žák.