V argentinském přímořském letovisku Mar del Plata začala patnáctidenní pouť pro motocyklistu Jana Veselého a navigátora Davida Pabišku, který usedl premiérově do trucku Jaroslava Valtra. Na soutěžní posádky nejdříve čekalo osm stovek neměřených kilometrů a v závěru dne jen šedesát kilometrů měřených.

Ve 13:24 hodin našeho času na trať vyrazil jediný český zástupce v kategorii motocyklů, Jan Veselý na stroji Yamaha. Veselý se celý den pohyboval na přelomu první a druhé stovky kategorie motocyklistů. Po šedesáti měřených kilometrech liberecký závodník na nejrychlejší ztratil třináct a půl minuty, což znamenalo 112. místo v absolutním pořadí po první etapě.

Už při přejezdu Czech Dakar Teamu na start první etapy se objevil drobný problém. Argentinská policie zastavila doprovodný Nissan Patrol a za namontované tažné zařízení pohrozila pokutou 2000 pesos, tedy zhruba devíti tisíci korun. Nakonec vše skončilo pouze domluvou a český konvoj s Janem Veselým mohl pokračovat vstříc dakarskému dobrodružství.

Naopak Jaroslav Valtr navigovaný libereckým Davidem Pabiškou se do ukrajování prvních kilometrů pustil až v podvečer a zatímco motorkáři již dávno bivakovali, na kamiony teprve měřený úsek čekal. Zhruba v polovině měřeného úseku LIAZ s Davidem Pabiškou na palubě ztrácel půl hodiny na nejvyšší příčky. Do konce soutěžního dne ztráta trojice Valtr, Pabiška, Bervic narostla a soutěžní posádka na libereckém stroji uzavírá klasifikaci, když během šedesáti měřených kilometrů ztratila již hodinu a devět minut.

Na startu etapy se objevila i další posádka na libereckém LIAZu. Se starším modelem odstartoval polský truck-trialový jezdec Jozéf Cabala, kterého na palubě doplňuje zkušený Josef Kalina. Se ztrátou 48 minut dokončili na konci třetí desítky.