Hlavní trenér mužského týmu Kondorů Jan Slowiak v internetové diskusi odpovídal na stránkách klubu na otázky fanoušků:

Co si myslíte o následujícím ročníku NBL?

Podle mého odhadu to bude velmi vyrovnaný ročník. Snad jen tři týmy, Nymburk, Nový Jičín a Prostějov, budou mít asi silnější kádry, ale jinak bude schopen každý porážet každého. Myslím, že to bude i díky postupu Opavy a zlepšování podmínek některých menších klubů výborná soutěž. Nezávidím sázkařům.

Bude Opava silnější, než letošní nováček z Kolína?

Určitě bude zkušenější, má špičkovou historii, trenéra i funkcionáře, kteří mají s Mattoni NBL zkušenosti. Také má vynikající zázemí ve skvělé hale a v divácké kulise. Osobně jsem Opavě postup moc přál, protože pracuje koncepčně s mladými hráči a pro ligu bude přínosem. Snad má i strategického partnera, který ji může zbavit se starostí se záchranou.

Bude opět nějaký jasný outsider, jako bylo letos Ústí?

To právě neočekávám, pokud někde nedojde k finančnímu kolapsu.

Může někdo ohrozit Nymburk v boji o nejvyšší příčky?

Zatím se to zdá nepravděpodobné, ale také záleží, jak se Nymburku podaří postavit kádr pro příští sezonu. Udrží Rančíka? Pokud ne, jak ho nahradí, atd…

Bude hrát Brno ligu i nadále?

Zatím se zdá, že poslední informace jsou pozitivní, byla by veliká škoda, kdyby taková tradice padla. Přesný stav věcí ovšem neznám.

Co byste poradil hráčům, kteří nevydělávají peníze, jež by je zabezpečily na život po skončení jejich sportovní kariéry?

Studovat a dlouhodobě pracovat na přípravě pro další zaměstnání již v průběhu sportovní kariéry. Ta může skončit ze dne na den.

Odmyslíme-li si finanční zázemí a řekněme nadstandardní podmínky, které jsou ve špičkových evropských klubech hráčům poskytovány, našel byste i další příčiny rozdílné výkonnosti hráčů z této sféry a hráčů z Liberce? Dokázal byste případně odhadnout, který z hráčů vašeho kádru by v případě dorosteneckého růstu ve špičkovém evropském klubu hrál např. prestižnější evropskou soutěž či dokonce euroligu?

Děkuji za otázku. Přemýšlím nad ní posledních deset let… Odpověď možná úzce souvisí i s předchozí odpovědí – motivací pro hráče. Málokterý český hráč se může zabezpečit na celý život svojí basketbalovou kariérou. Dále nám jako národu chybí profesionalita. Odvést spolehlivý výkon v každém zápase, odvést stoprocentní obranné nasazení, udělat něco pro odstranění vlastních nedostatků a limitů mimo řízený tréninkový proces, atd. V tom silně tápeme. Slušnou šanci na prosazení v takovém týmu by měli Jiří Černošek a Tomáš Tóth. Také v dorostu jsem poznal několik hráčů, kteří na to předpoklady měli, ale většinou jim něco do potřebné komplexní mozaiky chybělo. Zdá se, že nejvýrazněji se zatím prosadil Jiří Hubálek v NCAA v Iowa State.

Kdo přijde ke Kondorům z Ameriky místo Wootena?

Intenzivně na tom pracujeme. Zbývá pár dnů do dotažení smluv. Pro vaši informaci by v příští sezoně za nás měli hrát dva Američané – jeden rozehrávač a jeden pivot. Na zveřejnění jmen je ale příliš brzy. Zbývajících deset hráčů bude Čechů, alespoň to tak nyní vypadá.

(Otázky byly pokládány ještě před uzavřením smlouvy s pivotem Carey Rigsbym – pozn. red.). (bkk, jsj)