Bystré oko v tom rozpozná systém sebeobrany zvaný krav maga, který představuje oficiální soustavu technik izraelských ozbrojených složek vypracovaných pro sebeobranu a boj zblízka. „Scházíme se ve svém volném čase dvakrát týdně, abychom si procvičili, jak reagovat na určité konfliktní situace. Čím nepříjemnější a tvrdší trénink, tím větší příprava na reálné dění,“ řekl Jakub Marvan, který se odmala věnoval různým sportům a v současnosti si kromě krav magy zajde rekreačně zahrát fotbal či florbal.

Jak vás osud zavál ke krav maze?
V šestnácti letech jsem měl problémy na střední škole a hledal jsem způsob, jak se s nimi vypořádat. Začal jsem navštěvovat hodiny tokui-do v Hradci Králové a díky neskutečně dobrému vedení nejenom ve fyzické zdatnosti, ale i v psychologii se spousta věcí změnila. Získal jsem rozhled a nový pohled na řešení určitých situací. Teď už vím, že násilí není správná cesta.

Spousta lidí by ale řekla, že krav maga je právě o násilí.
A to je právě ta chyba. Krav maga totiž není o fyzické síle, ale zejména o psychologickém efektu. Jde to samozřejmě ruku v ruce, ale pokud to procentuálně rozvrhneme, tak 70 % je psychika, 20 % aktuální fyzická nabušenost a zbytek technika.

Lze krav magu označit za sport?
Pokud ji porovnáme s ostatními bojovými technikami, tak to sport není. Jedná se o sebeobranný systém, který řeší nastalé situace komplexně, tedy od toho, co předchází fyzickému střetu, přes jeho průběh až po opuštění místa střetu. Obsahuje v sobě i hodně z filozofie.

Dostal jste se od žáka až k trenérovi. To vás krav maga natolik uchvátila?
Našel jsem v ní smysl a časem jsem dospěl k tomu, že se jí chci věnovat i jako instruktor. Začínal jsem s trénováním dětí ve věku 10 až 15 let. Absolvoval jsem různé kurzy a po přestěhování do Liberce jsem v tom chtěl pokračovat.

Asi to byl rozdíl stát najednou na druhé straně a vést trénink, že?
Bojoval jsem s trémou. Musel jsem si utřídit myšlenky a uvědomit si svou novou pozici i to, že mám na to, abych předal své zkušenosti dalším.

Když se rozhodnu přijít na hodinu, co mě čeká?
V případě nováčka začínám obecným povídáním, proč se krav maze věnujeme, co chci předat dál. Začíná se bezpečnou zónou, jak se chovat, když do ní někdo vstoupí, následují typy postojů a až nakonec údery, kopy a chvaty. Navíc se i zamýšlíme nad různými situacemi a ukazujeme si možnosti řešení.

Musím splňovat nějaké podmínky, především z hlediska fyzické zdatnosti?
Důležitá je chuť to vyzkoušet. Dokud to člověk sám nezkusí, neví. Fyzická a psychická stránka se začne rozvíjet až právě během praktikování krav magy. Ta je koncipována tak, aby se i ženy a děti během krátké chvíle dostaly na dobrou úroveň, naučily se bránit a cítit se psychicky lépe.

Čím byste nalákal člověka, aby si krav magu přišel vyzkoušet?
Pokud se chce člověk cítit psychicky lépe a bezpečněji, je pro něj krav maga ideální. Navíc pracujeme s vlastní vahou, takže časem se dostaví i zlepšení fyzičky.

Jak se o vás mohou lidé dozvědět?
Plánujeme letáčky, nábor jinak probíhá čistě přes Facebook. Ještě budu muset na propagaci zapracovat. Nicméně stále bych to chtěl nechat v rovině semknuté skupiny.

Máte nějaké vyšší cíle?
Chtěl bych, aby náš oddíl v Liberci nadále fungoval, a to mi bude stačit. (úsměv)