V sobotním bodovali Lukáš Hlava z Dukly Liberec za 24. místo po skocích dlouhých 120 a 126 metrů a Jakub Janda, který dolétl na mety 119 a 123,5 m na 26. příčku. Z prvenství se radoval Rakušan Schlierenzauer. Třetí český skokan Martin Cikl nepostoupil po výkonu 116,5 metru do druhého kola. Lomnický Roman Koudelka byl v kvalifikaci až 55. a nepostoupil vůbec do závodu.

V neděli Janda obsadil 13. místo a ve třetím závodu seriálu SP tak zaznamenal nejlepší český výsledek počínající olympijské sezóny. Vyhrál Švýcar Simon Ammann.

Jednatřicetiletý Janda si na slušné umístění zadělal už v 1. kole, po němž mu za skok 129 metrů patřilo 15. místo. Jeho druhý skok ze sníženého nájezdu byl jen o čtyři a půl metru kratší, což mu pomohlo k posunu o dvě příčky.

„Určitě jsem spokojený. Je pořád ještě co dolaďovat, ale udělal jsem dva docela vyrovnané skoky. Snažíme se, aby se výkony stabilizovaly a jdeme krok za krokem dále,“ řekl bývalý vítěz Světového poháru.

„V letu to pořád není ono, ale to vychází už z odrazu. Chybí tomu správný posun pánve dopředu a přechod do letové fáze. Tam jsem ještě moc agresivní a ztratím tím za hranou výšku,“ uvedl Janda, který do středy zůstává v Lillehammeru.

Na body dosáhl i osmadvacátý Hlava. Nejlepší český skokan minulé sezony Koudelka v nedělním prvním kole po nepovedeném skoku 107,5 m obsadil 48. místo. Nebodoval ani Cikl, který byl jen o čtyři příčky lepší.

Dvojnásobný olympijský vítěz a mistr světa Ammann vedl už po prvním kole, v němž vytvořil letem 146 metrů rekord můstku. Ještě o čtyři a půl metru dál doplachtil vítěz sobotního závodu Schlierenzauer, ale neustál dopad a po srážkách za pád obsadil celkově čtvrté místo. I bez stupňů vítězů se obhájce celkového prvenství v SP z minulé sezóny dostal do průběžného vedení v seriálu.

Osmadvacetiletý Ammann si výhru pojistil v druhém kole skokem 129,5 metru a vyhrál s náskokem 9,5 metru před Finem Ollim. Třetí skončil překvapivě Francouz Chedal.