Na finálovém turnaji, který o víkendu hostila Plzeň, se sešlo šest nejlepších družstev, která bojovala devět měsíců o mistra republiky. Házenkářské bašty Karviná, Zubří, Plzeň, Lovosice, Ostrava a k nim si vybojoval postup jablonecký tým.

Po pátečním oficiálním losování se v sobotu ráno začaly odehrávat neúprosné boje na dvakrát dvacet minut. Každý z celků si přál nějakého přijatelného soupeře na začátek, ale štěstí si s některými pěkně zahrálo. Karviná – Ostrava, Jablonec – Lovosice , Plzeň – Zubří, tak vypadalo první kolo. Takto zápasy Jablonce viděl trenér František Dědeček.

Jablonec–Lovosice 12:12 (8:5)

Soupeře, se kterým hrajeme desetkrát za rok, jsme si opravdu nepřáli na první utkání. Naštěstí jablonecký tým byl od začátku lepší a vytvořil si slibný náskok 7:3, kdy soupeř byl zaskočen možná ještě víc než Jablonečtí. I poločasový stav 8:5 naznačoval, že Jablonec jde správnou cestou a získá první dva body. V polovině druhé půle byl stav 11:7, bohužel v této chvíli Lovosice zabraly, zlepšily pohyb, naopak my jsme alibisticky začali spoléhat na spoluhráče a mysleli si, že se utkání vyhraje samo, což se nám nevyplatilo a Lovosičtí 20 vteřin před koncem srovnali stav na 12:12. Veliká škoda ztratit vyhraný zápas.

V jabloneckém týmu zahrál výborně Dědeček na rozehrávce, který vstřelil pět branek, v obraně byl vynikající Smrček a v brance byl opět spolehlivý Frýda, který měl více než padesát procent úspěšnost zákroků. Bohužel ostatní hráči neodehráli toto střetnutí s maximálním nasazením, které si mistrovství republiky žádá.

Jablonec–Karviná 14:22 (8:15)

Druhé naše střetnutí proti loňskému mistru jsme začali odhodlaně a drželi krok se soupeřem do 16. minuty první půle, kdy jsme prohrávali 7:11, pak jsme se ovšem dostali do dvojnásobného oslabení, Karviná využila přesilovku a utekla na rozhodující rozdíl sedm branek.

V druhé půli se hra opět vyrovnala (poločas 6:7), ale na lepší výsledek už to nebylo. Ve výborném výkonu pokračoval Dědeček se Smrčkem, přidal se k němu na levém křídle Poláček.

Jablonec–Ostrava 9:18 (5:8)

Největší aspirant na letošní titul Ostrava na začátku utkání zaspal a trenéři si již ve třetí minutě museli vzít timeout. Jablonečtí hráli dobře a vedli 3:1, jenže ostravský stroj se začal pomalu rozhýbávat a do konce poločasu otočil na 5:8. Dva hráči z tohoto týmu se dostali do All stars celého turnaje, měli ve svých řadách nejlepšího brankáře i nejlepšího střelce, v druhé půli ještě zlepšili obranu a Jablonečtí se horko těžko prosazovali. Konečně se probudil náš nejlepší střelec Patrik Trejbal a zaznamenal čtyři branky.

Jablonec–Plzeň 11:19 (4:11)

Nedělní utkání proti domácímu týmu jsme brzy prohrávali 1:4, kdy zejména po naší špatné střelbě nás soupeř trestal rychlými brankami z trháků. Po menší domluvě na lavičce jsme snížili na 4:6 v 14. minutě první půle, ale při pokrývání trháků se zranil Filip Smrček a toto utkání nedohrál. Soupeř toho využil a za šest minut nám nasázel dalších pět branek. I v druhém poločase byl soupeř jasně lepší a navyšoval stav, po vystřídání nejlepších hráčů Plzně jsme se opět chytli a snížili na přijatelný výsledek. Jediný, kdo byl schopný přehrát svojí chytrostí vysokou obranu, byl opět Dědeček, do svého zranění hrál výborně i Smrček, ve druhé půli se střelecky prosadili Poláček i Patrik Trejbal, oba po 3 brankách.

Jablonec–Zubří 15:19 (7:10)

V posledním zápase šlo Zubřanům o bronzovou medaili v případě vítězství, Jablonečtí se však nechtěli vzdát za žádnou cenu a chtěli urvat vítězství, sebrali zbytky sil a málem došlo k velkému překvapení. Zápasy se Zubřím mají vždy velkou kvalitu a jedná se o vyrovnaná střetnutí. Také tentokrát na nás začali s obranou 2:4, kterou ovšem museli změnit za stavu 6:7, a začali hrát osobní obranu na Dědečka. Než se s tím vyrovnal útok, dostali jsme po ukvapených střelách čtyři branky. Do druhé půlky hráči splnili taktické pokyny trenérů a během deseti minut srovnali ze 7:10 na 12:12 hlavně díky Patriku Trejbalovi. Po několika zbytečných střelách ovšem soupeř opět utekl na rozdíl dvou branek 14:16, čtyři minuty před koncem jsme zkusili riskantní hrou snížit, ale soupeř zkušeně náskok ještě zvýšil.

Sestava a branky ELP: Frýda, Špelina – Trejbal P. 18, Dědeček 11, Trejbal D. 8, Smrček 7, Poláček 7, Preisler 6, Hartig 2, Klinger 2, Radosta, Hozman.

„Šesté místo v ČR je pro jabloneckou házenou v podmínkách, které má oproti soupeřům, malý zázrak, kluci se po šesti letech tréninku dostali do vynikající společnosti nejlepších házenkářů a je jen na nich, jestli v tvrdé práci, která nese ovoce, budou pokračovat i v dorostu. Ani těm nejlepším soupeřům nedali zadarmo ani metr palubovky a i přes rozdíl v kvalitě, zaslouženě letos patřili mezi šest nejlepších, za což všem hráčům patří velké poděkování, to patří také fantastickým jabloneckým fanouškům, kteří neustále povzbuzovali a spolu s karvinským kotlem byli nejvíce slyšet,“ říká trenér František Dědeček mladší.