Díky tomu se jedná i o společenskou událost Trojmezí. Trať povede částečně i přes území Německa a Polska, neboť spojovací úsek z rychlostních zkoušek na Frýdlantsku zpět do Hrádku je veden právě tudy.

Dnes začne po 14. hodině na hrádeckém náměstí technická přejímka všech přihlášených vozidel, která je přístupná i divákům. Odpoledne bude také probíhat doprovodný program, v němž nebude chybět akrobacie na kole, vystoupení tanečnic s břišním tancem nebo vystavená závodní auta a autogramiáda úspěšného autokrosového reprezentanta Václava Fejfara, který vyhrál uplynulý víkend závod MMČR v Nové Pace.

Samotná rally odstartuje v sobotu v 9 hodin a do cíle přijedou první vozy krátce před patnáctou hodinou. Oficiálně se k 11. ročníku Thermica rally Lužické hory 2008 přihlásilo 153 dvojic a další čtyři do rally pravidelnosti z pěti zemí Evropy. Zahraničních posádek je patnáct, více jak padesát dvojic se přihlásilo do druhého ročníku Lužického poháru – Lausitz Cupu.

Mezi zajímavosti patří také návrat, po tříleté odmlce „čechofrancouze“ Dominika Laurenta, kterého bude ve voze Peugeot 206 RC navigovat Jiří Venuš, a start berou jako přípravu na Rally Bohemia. Ani vůz s předjezdcem nebude nezajímavý – bude ho řídit druhý muž aktuálního pořadí MM ČR a jezdec známý svým atraktivním stylem jízdy Pavel Valoušek junior. Na sedadlo spolujezdce usednou hráči hokejového týmu HC Bílí Tygři Liberec. Další, neméně významnou skupinu, tvoří jezdci z regionu – Halala, Košek, Grega, Picek, Brož, Donát jr., Hlaváč, Václavík, Vítovec. K premiérovému startu v rally je připraven Věroslav Cvrček mladší s vozem Škoda Felicia KC.

Rychlostní zkoušky TRLH 2008

Rychlostní zkouška č. 1 a 4: Hrádek nad Nisou – Chrastava. Start prvního vozu: 9.13 a 12.15 hodin, délka RZ: 16,8 km, uzávěrka silnice: od cca 8- 14.

Rychlostní zkouška č. 2 a 5: Heřmanice. Start prvního vozu: 10.10 a 13.12 hodin, délka RZ: 11,65 km. Uzávěrka silnice: cca 9 – 15.

Rychlostní zkouška 3 a 6: Kunratice, délka RZ: 7,85 km. Start prvního vozu: 10.36 a 13.38. Uzávěrka silnice: cca 9.30 – 15.30.

Josef Král zve na soutěž v Hrádku nad Nisou

Dlouholetý liberecký spolujezdec Josef Král, který v minulosti navigoval především dalšího libereckého závodníka Miroslava Kalinu, usedá v posledních sezónách nejvíce vedle Václava Stejskala a Zdeňka Vlčka.

A právě s posledně jmenovaným odstartuje se šťastným číslem sedm do 11. ročníku Thermica rally Lužické hory: „Na soutěž se nesmírně těším, bude to náš letošní premiérový start. Jsem si však vědom toho, že na domácí půdě se vybojovávají body daleko obtížněji. Ze svých minulých startů z okolí Hrádku vím, že trať je nesmírně těžká. Prověrkou schopností posádky i techniky bude hned úvodní pozměněná rychlostní zkouška vedoucí z Hrádku do Chrastavy. Náročné jsou i oba úseky na Frýdlantsku.“

Soupeře máte více než zdatné.

My i diváci, které tímto zvu, se mají opravdu nač těšit. Na Thermiku míří absolutní rallysprintová špička – jsou tady Trněný a Drotár s vozy kategorie WRC, Peták s vozem S 2000 a více jak dvě desítky kvalitních závodníků s produkčními vozy Mitsubishi a Subaru. Dostat se do elitní desítky absolutního pořadí bude velice náročně.

Soutěž v Hrádku je Vaším jediným letošním sprintem?

Určitě ne, s největší pravděpodobností se letos se Zdeňkem Vlčkem zaměříme právě na rallysprinty, protože velkých soutěží je odjeto bez naší účasti už moc na to, abychom se celkově dobře umístili. Pojedeme v nich pouze tam, kde bude mít o starty zájem náš sponzor. Rádi bychom dokončili Thermica rally co nejvýše, ale jsme si vědomi, že naši soupeři jsou už letos pořádně rozjetí.