Do čtvrtfinále play-off ruské ligy vstoupil jeden z nejbohatších klubů světa jasným vítězstvím 3:1 nad týmem Proton Saratov, v Lize mistrů pak ale ve čtvrtfinále prohrál 0:3 na sety s Vafikbankem Istanbul.

V minulé sezoně pomohla nejlepší česká volejbalistka Helena Havelková svému klubu ke všem trofejím, které je na ruské půdě možné získat – Dynamo vyhrálo ligu, pohár i superpohár. V Lize mistryň ovšem prodloužilo své čekání na prestižní trofej, které trvá už od roku 1977. Ve čtvrtfinále jej totiž vyřadil turecký Vafikbank Istanbul.

A letos prožívají hráčky Dynama déjà vu. Ve čtvrtfinále Ligy mistryň totiž narazily na turecký velkoklub znovu. „Z takového losu jsme neměly radost. Vafikbank je silný a navíc můžeme mít v hlavách loňské vyřazení. Na druhou stranu je zajímavé, že za Istanbul hraje srbská nahrávačka Maja Ognjenovičová, kterou dobře známe, protože loni působila u nás. Podepsala smlouvu, ale nakonec odešla s tím, že už tu nechce být. To se Rusů dotklo, protože jsou hodně nacionalističtí, takže její odchod vyvolal spoustu zlé krve a negativních článků,“ líčí česká reprezentantka.

Zatímco loni hráčky Dynama první zápas vyhrály 3:2 (druhý prohrály 0:3), letos do play-off vstoupily jasnou porážkou 0:3 po setech 13:25, 17:25, 17:25. „Vakifbank fungoval jako skvělý stroj bez jediné chyby. V podstatě nám nedali šanci. Výsledek je pro turecký tým zasloužený,“ říká k zápasu Havelková.

V RUSKÉ LIZE KROK OD POSTUPU

Do play-off ruské ligy vstoupilo Dynamo už minulý pátek, kdy v prvním čtvrtfinálovém zápase smetlo Saratov Proton 3:1. Od postupu tak dělí Helenu Havelkovou jen malý krok: vzhledem k olympijské sezoně se play-off hraje pouze na dva zápasy, v případě shodného počtu vyhraných setů v nich pak o vítězi rozhoduje zlatý set.

Do play-off vstoupilo Dynamo až ze čtvrtého místa, protože výsledkově se mu základní část nevydařila tak, jak si hráčky ambiciózního ruského klubu před startem soutěže představovaly. „Bylo to hodně nahoru dolů. Dynamo je zvyklé vyhrávat, ale měly jsme hodně zraněných hráček a také na nahrávačku se dlouho čekalo. Na to, co všechno se dělo, je čtvrté místo dobré. Na dalších cílech se ale nic nezměnilo, takže chceme vyhrát titul.“

Druhý zápas play-off ruské ligy je na programu v sobotu. Do druhého zápasu v Lize mistryň nastoupí hráčky Dynama 12. března.