V bílou horu proměnila jedna sněhová noc ze čtvrtka na pátek skokanský můstek HS 142 v Harrachově, kde měl včera v 16 hodin oficiálním tréninkem začít víkendový program Světového poháru.

Na nájezdu leželo místy až sto centimetrů napadaného a nafoukaného sněhu. Po vyfrézované nájezdové stopě ani stopy. Mladíci si na boty připevnili mačky a v devět hodin ráno začali s ručním odhazováním sněhových závějí, v kterých se bořili po pás. Až po „hrubém“ očištění můstku mohli pracovníci skokanského areálu využít frézu a vytvořit novou nájezdovou stopu. Technici ze švýcarské společnosti Swiss Timing mezitím v hromadách sněhu vyhledali čidla, která měří nájezdovou rychlost.

V Harrachově sněžilo téměř bez přestání 30 hodin. „To není to nejhorší. Pokud by jen padalo, může se skákat. Ale daleko nepříjemnější je vítr, který se tu točí v silných poryvech,“ popsal Leoš Škoda, předseda skokanského úseku a muž zodpovědný za technickou stránku závodů.

Na dojezdu již od rána „řádila“ rolba, která zarovnávala nerovnosti. Na buben vjeli pracovníci na sjezdových lyžích a centimetr po centimetru sešlapávali sníh, aby se do něj skokani nezabořili. Ve čtrnáct hodin přišla podruhé na řadu fréza, která měla připravit stopu. „Blíží se teplá fronta z jihozápadu,“ obával se nepříjemných větrných poryvů další z šéfů pořadatelského týmu Ota Jiroutek. Organizátoři o hodinu odložili start včerejšího programu už ve čtvrtek kvůli přívalům sněhu, aby ho měli čas uklidit. Včera odpoledne program odkládali vždy po půlhodině. Jury zasedla k poslednímu rozhodnutí v 18.45 a verdikt zněl: v pátek se skákat nebude.

63 skokanů v tu dobu sedělo už skoro dvě hodiny v hotelu. Včetně české záložní trojice, která dorazila do dějiště závodu po několikadenní strastiplné cestě z Finska až pár minut před plánovaným startem. „Bylo to skoro jasný a záběry z Eurosportu nám to potvrzovaly,“ řekl Jakub Janda. Večer platil obvyklý scénář: masáž, výklus, večeře a klid na pokojích.

Dnes v 7.30 hodin ráno rozhodne jury na svém mítinku o dalším programu. Skákat by se mohlo už od 9 hodin. Poslední předpověď počasí však neslibuje výrazné zlepšení ani pro sobotu. V noci mělo opět sněžit a vítr se nemá utišit, spíše naopak. Závod má začít v 16.00, předtím se musí odskákat alespoň jedno tréninkové kolo a kvalifikace. Dnešní plánované zkušební kolo (15.00) bude možná nahrazeno právě kvalifikací. Krajním řešením je závod s plným počtem 63 závodníků. Zítřejší druhý závod se má konat ve 14.00 hodin, kvalifikace ve 12.30.

Závody v Harrachově provází špatné počasí už několik let. Vrch Čerťák, kde stojí můstky, snad proklel pán hor Krakonoš. Zatímco loni tam musel být Světový pohár zrušen vinou absolutního nedostatku sněhu, tentokrát pořadatele trápí jeho nadbytek. S vypětím všech sil se sice s přívaly sněhu dokázali zatím vypořádat, ale jejich šance hatí silný vítr. Regulérní závody tu proběhly naposledy v roce 2005. O dva roky později se uskutečnilo pouze jediné kolo letů. V roce 2008 byly oba světové poháry zrušeny už s předstihem. „Předpověď tady byla hrozná i nedávno na Kontinentálním poháru a druhý den bylo azúro. Uvidíme v sobotu,“ nevzdává se Janda.

(jsj, ton, čtk)